Светско првенство во фудбал 1998 - група Ц

Натпреварите во групата Ц на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 12 јуни до 24 јуни. Учсници во оваа група биле Франција, Јужна Африка, Данска и Саудиска Арабија.

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Франција 3 3 0 0 9 1 +8 9
  Данска 3 1 1 1 3 3 0 4
  ЈАР 3 0 2 1 3 6 -3 2
  Саудиска Арабија 3 0 1 2 2 7 -5 1


Саудиска Арабија v ДанскаУреди

12 јуни 1998
17:30
Саудиска Арабија   0 - 1   Данска Стад Феликс Боларт, Ленс
Гледачи: 38,140
Судија: Хавиер Кастрили (Аргентина)
Извештај Рипер   69'

Франција v Јужна АфрикаУреди

12 јуни 1998
21:00
Франција   3 - 0   ЈАР Велодром, Марсеј
Гледачи: 55,000
Судија: Марсио Резенде де Фреитас (Бразил)
Дугари   36'
Иса   77' (а.г.)
Анри   90+2'
Извештај

Јужна Африка v ДанскаУреди

18 јуни 1998
17:30
ЈАР   1 - 1   Данска Стад де Тулуза, Тулуза
Гледачи: 33,300
Судија: Џон Торо Рендон (Колумбија)
МекКарти   51' Извештај Нилсен   12'

Франција v Саудиска АрабијаУреди

18 јуни 1998
21:00
Франција   4 - 0   Саудиска Арабија Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 80,000
Судија: Артуро Брицио Картер (Мексико)
Анри   37'78'
Трезеге   68'
Лизаразу   85'
Извештај

Франција v ДанскаУреди

24 јуни 1998
16:00
Франција   2 - 1   Данска Стад Жерлан, Лион
Гледачи: 39,100
Судија: Пјерлуиџи Колина (Италија)
Џоркаеф   12' (пен.)
Пети   56'
Извештај Лаудруп   42' (пен.)

Јужна Африка v Саудиска АрабијаУреди

24 јуни 1998
16:00
ЈАР   2 - 2   Саудиска Арабија Парк Лескјур, Бордо
Гледачи: 31,800
Судија: Марио Санчез (Чиле)
Бартлет   18'90+3' (пен.) Извештај Ал-Џабер   45+2' (пен.)
Ал-Тунајан   74' (пен.)