Кристијан Карембе

Кристијан Карембе (француски изговор: [kʁistjɑ̃ karɑ̃bø]; роден на 3 декември 1970 година во Лифу, Нова Каледонија) — поранешен француски фудбалер, играч од средниот ред ред.

Кристијан Карембе
Лични податоци
Полно име Кристијан Лали Карембу
Роден на 3 декември 1970.(1970-12-03)(53 г.)
Роден во Лифу, Нова Каледонија
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001780000001,78 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Сегашен клуб Олимпијакос Олимпијакос (стратешки советник)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990-1995 Нант Нант 130 (5)
1995-1997 Сампдорија Сампдорија 62 (6)
1997-2000 Реал Мадрид Реал Мадрид 51 (1)
2000-2001 Мидлсбро Мидлсбро 33 (4)
2001-2005 Олимпијакос Олимпијакос 88 (5)
2004-2005 Сервет Сервет 23 (2)
2005-2006 Бастија Бастија 7 (0)
Репрезентација
1992-2002 Франција Франција 53 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Тој моментално работи како советник за стратегиски прашања, во грчкиот клуб Олимпијакос, а исто така е дел и од конзорциумот со седиште во Париз, за да ја прошири австралиската А Лига со екипа од тихоокеанскиот остров.[1]

Животопис уреди

Карембе е роден на 3 декември 1970 во Лифу, Нова Каледонија, француска прекуморска територија на Тихоокеанските Острови. На 17-годишна возраст, тој се преселил во Франција како стипендист за учење и играње фудбал.[2]

Карембе бил оженет со словачкиот модел Адријана Скленарикова со која се запознале во авион. Во декември 2012 тие се разделиле.

Клупска кариера уреди

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-04-22. Посетено на 2017-07-03.
  2. „From New Caledonia to Stade de France“. Pacific Islands Report. Архивирано од изворникот на 2014-03-13. Посетено на 14 October 2013.