1816 во музиката

1816 година во музиката содржи некои значајни настани.

Години во музиката
Поврзани теми од периодот

НастаниУреди

 • 12 јануари – Премиерата на новата кантата на Џоакино Росини, Giunone, се одржува во Театарот ди Сан Карло, Неапол, каде што композиторот е музички директор.
 • 12 февруари – Гори Театарот ди Сан Карло во Неапол, реконструкцијата започнува речиси веднаш, по налог на кралот Фердинанд IV.[2]
 • 20 февруари - Операта на Росини, Almaviva, ossia L’inutile precauzione (подоцна попозната како Севилскиот бербер), ја добива својата премиера во Театро Аргентина, Рим.[3]
 • 21 март - Истакнатата еврејска двојка Абрахам и Леа Менделсон организираат нивните четири деца, Фани, Феликс, Ребека и Пол, тајно да бидат крстени како Лутерани во Ерусалимкирхе, Берлин.
 • 9 април – Враќајќи се во Прага по дваесетгодишно отсуство, Јохан Непомук Хумел одржува јавен рецитал.
 • 29 април - Кантата Inno alla primavera на Луиџи Черубини, нарачана од Кралското филхармонично друштво, е премиера во Лондон, една година подоцна од планираното и без присуство на композиторот.
 • 16 јуни - Како признание на 50-годишнината од неговото пристигнување во Виена, на Антонио Салиери му е врачен златен медал од страна на Лорд Чембрлен во име на императорот Францис II.
 • 13 јули - Карл Марија фон Вебер се среќава со грофот Вицтум фон Екштад во Карлсбад; средбата води до тоа Вебер да биде назначен за Капелмајстер во Дрезден.
 • 2 октомври - На Јохан Непомук Хумел му е понудено работно место во Штутгарт од војводата Фредерик I од Виртемберг.

Класична музикаУреди

 • An die ferne Geliebte, оп. 98
 • Der Mann von Wort, оп. 99
 • Соната за пијано бр.28
 • Sehnsucht, WoO 146
 • Луиџи Черубини – Реквием во Ц-мол
 • Јохан Непомук Хумел – Септет бр.1, оп. 74
 • Конрадин Кројцер – Гудачки квинтет, оп. 62
 • Џакомо Мајербер – Гли амори ди Теолинда (кантата)[1]
 • Игназ Мошелес – Гранде сонат, оп. 41
 • Џорџ Онслоу – 3 гудачки квартети, оп. 9

Франц Шуберт

 • Litanei auf das Fest Aller Seelen, D. 343
 • Стабат Матер во Ф-мол
 • Увертира во Б-флет-дур, Д.470
 • Стринг трио во Б-флет-дур, D 471
 • Lieder: Stimme der Liebe, D.412; 3 Gesänge des Harfners, оп. 12, Д.478; Der Wanderer, D.489; Loda's Gespenst, D.150; Die Erwartung, D.159
 • Јан Вацлав Вожишек – 6 Impromptus, Op. 7

ОпераУреди

 • Франсоа Адриен Боелдје
 • La fête du селски voisin
 • Шарл де Франс (со Фердинанд Херолд)
 • Микеле Карафа – Габриела ди Верги
 • Гаетано Доницети – Ил Пигмалионе
 • Étienne Méhul – La journée aux aventures
 • Il Barbiere di Siviglia
 • Отело
 • Карло Солива – Ла Теста ди Бронзо
 • Луис Спор – Фауст[1]

РодениУреди

 • 26 февруари – Франц Крен, композитор и учител по музика (р. 1897 г.)
 • 19 март - Јоханес Верхулст, диригент и композитор (р. 1891 година)
 • 13 април - Вилијам Стерндејл Бенет, пијанист и композитор (р. 1875)
 • 26 април - Ежен Алберт, изработувач на дрвени инструменти (д. 1890)
 • 16 јули - Антоан Франсоа Мармонтел, француски пијанист (починал во 1898 година)
 • 17 август – Бенџамин Билсе, диригент и композитор (р. 1902 г.)
 • 4 септември – Франсоа Базен, оперски композитор (р. 1878 г.)
 • 17 ноември – Август Вилхелм Амброс, композитор и музички историчар (р. 1876 г.)
 • 8 декември - Едвард Хелстед, композитор (р. 1900 г.)
 • непознат датум – Едвард Едвардс, музичар и композитор (р. 1897 г.)

ПочиналеУреди

 • 10 февруари - Жан Пол Егид Мартини, композитор (роден 1741 година)
 • 19 февруари - Маргарета Алстромер, пејачка и уметник (родена 1763 година)
 • 16 март - Џузепе Јанакони, композитор (роден 1740 година)
 • 23 март - Игназ Вицтамб, диригент и композитор (роден 1724 година)
 • 4 мај - Мари-Мадлин Гимар, балерина (родена 1743 година)
 • 25 мај - Самуел Вебе, композитор (роден 1740 година)
 • 5 јуни - Џовани Паисиело, композитор (роден 1740 година)
 • 31 јули - Јозеф Фиала, музичар и композитор (роден 1748 година)
 • 15 декември - принцот Џозеф Франц Максимилијан Лобковиц, покровител на Бетовен (роден 1772 година)
 • непознат датум - Жоао Хозе Балди, пијанист и композитор (роден 1770 година)

НаводиУреди

 1. „Crossword: November Solution“. Pharmacy Today. 24 (11): e1. 2018-11. doi:10.1016/j.ptdy.2018.10.035. ISSN 1042-0991. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. Seidner, David (1996). Lisa Fonssagrives : three decades of classic fashion photography. New York: Vendome Press. ISBN 0-86565-978-8. OCLC 34604234.
 3. „Casaglia, Giovanni“. Benezit Dictionary of Artists. Oxford University Press. 2011-10-31.