Црква „Св. Димитриј“ - Градец

црква во Градец, Валандовско

Свети Димитриј — главна селска црква во валандовското село Градец, Македонија.[1]

Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба

Карта

Координати 41°22′32″N 22°24′13″E / 41.37556° СГШ; 22.40361° ИГД / 41.37556; 22.40361
Место Градец
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба средина на XIX век
Живопис 1873
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабен

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа во самото средиште на селото Градец, иако поради напуштањето на селото целосно е обрасната со вегетација и скоро невидлива од самиот земјен пат.

Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Историја

уреди

Црквата е изградена во средината на XIX век (пред 1860 година).

Архитектура

уреди

Црквата е трикорабна, со рамни дрвени тавани и повисок средиштен кораб; со нартекс на западната страна и голема полукружна олтарна апсида од надвор на источниот ѕид, над кој има округли окна. Црквата е вкопана и изградена од обичен камен со калкански покрив.

Фрескоживопис

уреди

Живописана е во 1873 година, за што сведочат двата натписа (на грчки и црковнословенски) на насликаниот фрескоживопис на северната страна од надворешниот ѕид со претстава на композицијата „Страшниот суд“, дело на познатиот струмички зограф Григориј Пецанов. Датумот на натписот е 28 август 1873 година, а насликаната површина е долга околу 11 метри и го опфаќа просторот од левата и десната страна вратата. Фреските се во лоша состојба.[2]

Икони и иконостас

уреди

Иконите се насликани во 1869 година од познатиот зограф Исаија Џиков од селото Осој, Дебарско.

Иконостасот, исто така дело на Исаија Џиков, е пренесен во црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Удово.[3]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви во Валандовско“. Повардарска епархија. 2 јуни 2008. Посетено на 30 ноември 2021.
  3. „Цркви во Пиравската парохија“. Повардарска епархија. 2 јуни 2008. Посетено на 30 ноември 2021.

Надворешни врски

уреди