Валандовска парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Валандовска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Гевгелиското архијерејско намесништво на Повардарската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Димитриј“ во градот Валандово. Парохијата ги опфаќа селата: градот Валандово и селата Балинци, Брајковци, Градец, Грчиште, Марвинци, Раброво и Собри.[1]

Црквата „Св. Димитриј“ во Валандово е парохиско седиште

Цркви и манастири

уреди

Ова е список на црквите и манастирите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена / обновена слика
Црква „Св. Димитриј“ Валандово 1830  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Валандово 1344 / 1934  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Валандово 15 мај 2015
Црква „Св. Димитриј“ Балинци 1860 / 1931  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Брајковци XIX век / 1931  
Црква „Св. Димитриј“ Градец 1860  
Црква „Св. Атанасиј“ Градец среден век  
Црква „Св. Петка“ Градец 2016  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Грчиште 1849  
Црква „Св. Петар и Павле“ Грчиште  
Црква „Св. Петка“ Марвинци 19 век / 1926  
Црква „Св. Илија“ Раброво 2010  
Црква „Св. Димитриј“ Собри  

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски

уреди

41°19′17.5″N 22°33′26″E / 41.321528° СГШ; 22.55722° ИГД / 41.321528; 22.55722