Црква „Св. Димитриј“ - Битола

црква во градот Битола
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети великомаченик Димитриј
St. Demetrius Church (Bitola).jpg
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба
Населено место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 1830
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети великомаченик Димитриј Солунски претставува православна црква во Битола. Административно припаѓа на Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Оваа црква изградена е во 1830 година, а камбанаријата е изградена во 1936 година. Градена е во форма на трибродна базилика, со странични галерии. Целиот иконостас е изработен во позлатена резба од вештите раце на засега непозната резбарска тајфа, но сигурно составена од македонски мајстори. Во 2005 година, конзерваторите од Битолскиот завод и музеј и Заводот за заштита на спомениците на културата откриле дотогаш непозната фреска со претстава на Исус Седржател. Фреската е на централниот дел од сводот на црквата кој повеќе од еден век бил покриен со црнила од горењето свеќи, така што долго време вредните историски уникати биле непознати.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Откриена фреска стара два века“. Време. 18 јануари 2005. Посетено на 2011-09-17.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди