Црква „Св. Петка“ - Битола

Света Петкацрква во градот Битола.[1][2]

Света Петка

Поглед на Света Петка од западната страна

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Местоположба
Координати 41°1′40,61″N 21°20′20.28″E / 41.01667° СГШ; 21.3389667° ИГД / 41.01667; 21.3389667
Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1980-ти
Архитектонски опис

Местоположба уреди

Црквата се наоѓа на улица „Кочо Палигора“ во непосредна близина на населбата Карпош.

Градба уреди

Црквата подигната во 1980-тите години во модернистички стил. [1]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „ЦРКВАТА СВ.ПЕТКА ВО БИТОЛА, НАЈМОДЕРНАТА БИТОЛСКА ЦРКВА ВО '80-ТИТЕ“. Бабам Битола. 7.8.2020. Посетено на 3 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Битола има три верски објекти посветени на Света Петка“. Bitola news. 8.8.2019. Посетено на 3 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски уреди