Црква „Св. Архангел Михаил“ - Битола

црква во градот Битола

Св Архангел Михаил — манастирска црква која се наоѓа во битолскиот Баир над Кркардаш, во месноста Раштански Лозја, во Битола. Во близина на овој манастир е Црквата 40 маченици, како и меѓуградскиот патен правец М5 кој ја поврзува Битола со Охрид.

Архангел Михаил
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба

Карта

Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис

Според месните жители, ова манастирче постои веќе четириесет години, и е во фаза на изградба.[1] Во овој битолски манастир се прославува празникот познат како "зимски Арангел" како и Прочка.[2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Се гради манастирот Свети Архангел Михаил на Баир“. Орбис. 2011-05-08. Посетено на 2013-01-14.[мртва врска]
  2. А.Б. (2011-05-08). „Баирчани сами градат манастирска црква“. Утрински. Посетено на 2013-01-14.[мртва врска]