Црква „Св. Ана“ - Битола

црква во градот Битола

Света Ана претставува македонска православна црква која се наоѓа во Битола во населбата Бадембалари.[1] Црквата е градена во 80те години на XX век. Оваа црква е една од најчесто ограбуваните цркви во Битолско.[2]

Света Ана
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба

Карта

Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Ана
Архитектонски опис

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Здравковска, Жанета (9 јули 2006). „Крадци се „крстат" во вредните икони од Битола“. Дневник. Посетено на 2013-03-02.

Поврзано уреди