Црква „Собор на сите македонски светители“ - Битола

црква во градот Битола

Храмот „Собор на сите македонски светители“ — црква во изградба[1] која се наоѓа во населбата Нова Битола веднаш наспроти супермаркетот Веро на страната меѓу улиците Партизанска и Васко Карангелевски.

Собор на сите македонски светители
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба

Карта

Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Сите македонски светители
Архитектонски опис

Црквата е во фаза на изградба од 1993 година. Според архитектонскиот план храмот треба да биде еден од најголемите во Македонија и Балканот со камбанарија од 80 метри, средна купола 55 метри, и други објекти како крстилница, библиотека, галерии, соби за симпозиуми и други потреби.[2]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. „Во Битола одбележан празникот Собор на сите македонски светители“. МТВ. 2011-05-08. Посетено на 2013-01-14.[мртва врска]
  2. „Собор на сите македонски светители“. Курир. 2011-05-08. Архивирано од изворникот на 2011-12-01. Посетено на 2013-01-14.