Црква „Св. Атанасиј“ - Битола

црква во градот Битола

Св. Атанасиј — црквичка во Битола која е во фаза на изградба од 2007 година[1], и е во склоп на Храмот „Собор на сите македонски светители“. Се наоѓа во Нова Битола веднаш наспроти супермаркетот "Веро".

Црква „Св. Атанасиј“
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба

Карта

Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Во Битола почна да се гради црквата „Св. Атанасиј Велики". Утрински Весник. 2011-05-08. Посетено на 2013-01-14.[мртва врска]