Хуан де ла Куева

Хуан де ла Куева де Гароза (шпански: Juan de la Cueva de Garoza); (Севиља, 23 октомври 1543 - Гранада, 1612)[1] — шпански поет и драмски писател од ренесансата и златниот век.

Хуан де ла Куева
Juan de la Cueva (1543-1612).jpg
Роден 23 октомври 1543(1543-10-23)
Севиља,  Шпанија Кралство Шпанија
Починал октомври 1612(1612-10-00) (возр. 68–69)
Гранада, Шпанија Кралство Шпанија
Занимање поет, драмски писател

БиографијаУреди

Куева де Гароза е роден во благородничко семејство.[2] Неговиот брат бил архиѓакон на Гвадалахара,[1] а самиот Куева живеел во Куенка,[2] на Канарските Острови,[1] и во Мексико од 1574 година до 1577 година година.[3] По враќањето во Шпанија, тој ја започнал својата кариера како драмски писател.[4]

На почетокот на 1579 година, започнал да пишува театарски дела. Неговите комедии и трагедии, кои ги има вкупно четиринаесет, објавени се во 1588 година година,[5], [6] и се сметаат за најрани манифестации на драмски методи кои ги развил Лопе де Вега.[7] Бидејќи повеќе не наоѓал инспирација во Сенеканските трагеди, односно во моделот на пишување, кој станал популарен во Шпанија, Куева ги зел за свои теми прашањата за националните легенди, историските традиции, неодамнешните победи и актуелностите од современиот живот; оваа спојување на епските и реалните елементи, ја најавило појавата на шпанската романтична драма од 17 век.[8]

Иако ренесансата во „Новиот Свет“ дошла преку италијанските влијанија кои во мексиканската поезија ги вовел Гутијере де Сетина,[9] Хуан де ла Куева, заедно со Еугенио Салазар де Аларкон и Педро де Трех, спаѓа во редот на попознатите мексикански ренесансни писатели.[9]

БиблиографијаУреди

 • Обрас де Хуан де ла Куева (Севилја, 1582)
 • Прв дел од трагедиите и комедиите на Хуан де ла Куева, 1583 година.
 • Вијаж де Санио (1585)
 • Coro Febeo de Romances historiales (Севилја: Хоан де Леон, 1587)
 • Ла конквиста де ла Бетика (Севилја: Франциско Перез, 1603)
 • Поетски примероци (1606)
 • Митолошки басни и бурлеска епопеја, Мадрид: Едитора Насионал, 1984 година.
 • Четирите книги на Хуан де ла Куева де лос пронаоѓач на лас косас ; необјавена од 1608 година . објавена од Хуан Хозе Лопез де Седано во неговата книга Парнасо Еспањол, во 1778 година .
 • Канцеларија на Јоан Рависио Текстор. Traduzida de langua latina en española por Juan de la Cueva y añadida de otras muchas cosas (во превод на Jeanан Тиксјер, 1582); манускрипт кој бил изгубен во 1844 година година, кога бил во сопственост на Фермин де Клементе, некогашен пратеник за Венецуела.

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 Cebrián García 1991.
 2. 2,0 2,1 Parker 1998.
 3. Cortes 1992.
 4. Cebrián García 2001.
 5. Pedraza Jiménez & González Cañal 1999.
 6. Aguilar Piñal 1974.
 7. Hochman 1984.
 8. Chisholm 1911.
 9. 9,0 9,1 Bellini 1997.

Надворешни врскиУреди