„Храбро срце“ (англиски: Braveheart) — американски историски филм (од жанрот драма) од 1995 година, режиран и продуциран од Мел Гибсон (Mel Gibson). Сценариото било напишано за филмот, а потоа било изработено и како роман од страна на Рендал Валас (Randall Wallace). Филмот го прикажува животот на Вилијам Валас, воин од 13 век, кој ги предводел Шкотите во првата војна за независност на Шкотска против кралот Едвард I од Англија. Главните улоги ги толкуваат: Мел Гибсон и Софи Марсо (Sophie Marceau), Кетрин Мекромак (Catherine McCromack), Патрик Мекгунан (Patrick McGoonan), Ангус Мекфејден (Angus Macfayden), Питер Хенли (Peter Hanly), Брендан Глисон (Brendan Gleeson), Дејвид О'Хара (David O'Hara), Томи Фланаган (Tommy Flanagan) И Брајан Кокс (Brian Cox). „Храбро срце“ е вториот филм што го режирал Гибсон, а постигнал голем успех: имал десет номинации на 68. доделување на „Оскар“, а освоил пет награди, меѓу кои и Оскар за најдобар филм и Оскар за најдобар режисер и за фотографија. Исто така, филмот ја освоил и наградата „Златен глобус“ во категоријата за најдобра режија.[1]

„Храбро срце“
Храбро срце - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерМел Гибсон
ПродуцентМел Гибсон
Алан Лед Џуниор
Брус Дејви
Стивен Мекивити
СценаристРендал Валас
РаскажувачЕнгус Мекфејден
Мел Гибсон
Главни улогиМел Гибсон
Софи Маркју
Патрик Мекгухан
Енгус Мекфејден
Брендан Глисон
Кетрин Мекормак
МузикаЏејмс Хорнер
КинематографијаЏон Тол
МонтажаСтивен Росенблам
Студио„Icon Productions“
„The Ladd Company“
Дистрибутер„Paramount Pictures“ (САД)
„20th Century Fox“ (интенационално)
Премиера24 мај, 1995
Времетраење177 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$53.000.000
Бруто заработка$210.409.945

СодржинаУреди

Во едно шкотско село во 13. век, момчето Вилијам Валас (го игра Гибсон) сведок на смртта на својот татко и на постариот брат, кои им се приклучиле на востаниците во борбата против англискиот крал. Тогаш, грижата за неговото воспитување ја презема еден учен човек, кој ќе го научи Вилијам латински и француски јазик. Години подоцна, англискиот крал Едвард Први на англиските благородници им го доделува правото на првата брачна ноќ, според кое, секој земјопоседник има право да ја помине првата брачна ноќ со невестата која штотуку се омажила. За да го избегне ова понижување, Вилијам тајно се венчава со саканата девојка Марион, која подоцна ја убиваат англиските војници. Потресен од загубата на саканата, Валас започнува борба против англиските насилници, кја постепено се претвора во војна за ослободување на Шкотска. За таа цел, тој се обидува да ги обедини шкотските благородници, но во одлучувачката борба, некои од нив го напуштаат боиштето. Така, тој е заробен и одведен во Лондон, каде што е убиен пред очите на јавноста.[2][3]

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}


  1. A Oscara dobiva...: Hrabro srce, američki film (1995.) (пристапено на 25.3.2022)
  2. „Храбро срце“, Антена, број 877, 17.4.2015, стр. 15.
  3. „Храбро срце“, Антена, број 899, 18.9.2015, стр. 13.