Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1960

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1960 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Рим, Италија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1960
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинРим
ГрадИталија
Екипи16
Освојувачи на медали
Злато Пакистан
Сребро Индија
Бронза Шпанија
1956 (претходен) (следен) 1964

Првото место го освоил Пакистан, второто Индија и третото Шпанија.

ГрупиУреди

Група А Група Б Група В Група Г
  Данска   Индија   Холандија   Нов Зеланд
  Австралија   Јапонија   Пакистан   Полска
  Франција   Германија   Италија   Кенија
  Белгија   Обединето Кралство   Шпанија   Швајцарија

Групна фазаУреди

Група AУреди

27 август
15:00
Индија   10–0 (5–0)   Данска
Стадион Деи Марми

27 август
16:30
Нов Зеланд   1–1 (1–1)   Холандија
Стадион Деи Марми

30 август
16:30
Индија   4–1 (1–1)   Холандија
Стадион Деи Марми

31 август
16:30
Нов Зеланд   4–1 (3–1)   Данска
Олимписки велодром

2 септември
16:30
Индија   3–0 (1–0)   Нов Зеланд
Олимписки велодром

3 септември
10:00
Холандија   4–2 (0–1)   Данска
Олимписки велодром
 
Натпреварот помеѓу Холандија и Нов Зеланд
Табела по групи
Екипа Натпреври Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Бодови
  Индија 3 3 0 0 17 1 6
  Нов Зеланд 3 1 1 1 5 5 3
  Холандија 3 1 1 1 6 7 3
  Данска 3 0 0 3 3 18 0
4 септември
15:30
Нов Зеланд   2–1 (1–1)   Холандија
Кампо Тре Фонтане

Група БУреди

26 август
10:00
Пакистан   3–0 (0–0)   Австралија
Стадион Деи Марми

26 август
15:00
Полска   2–1 (1–0)   Јапонија
Стадион Деи Марми

29 август
16:30
Пакистан   8–0 (4–0)   Полска
Стадион Деи Марми

30 август
10:00
Австралија   8–1 (6–1)   Јапонија
Стадион Деи Марми

1 септември
10:00
Пакистан   10–0 (4–0)   Јапонија
Олимписки велодром

1 септември
16:30
Австралија   1–1 (0–0)   Полска
Олимписки велодром
Табела по група
Екипа Натпреври Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Бодови
  Пакистан 3 3 0 0 21 0 6
  Австралија 3 1 1 1 9 5 3
  Полска 3 1 1 1 3 10 3
  Јапонија 3 0 0 3 2 20 0
3 септември
08:30
Австралија   2–0 (0–0)   Полска
Кампо Тре Фонтане

Група ЦУреди

29 август
10:00
Кенија   1–0 (0–0)   Германија
Стадион Деи Марми

29 август
15:00
Франција   2–0 (1–0)   Италија
Стадион Деи Марми

31 август
10:00
Германија   5–0 (2–0)   Франција
Олимписки велодром

1 септември
15:00
Кенија   7–0 (3–0)   Италија
Олимписки велодром

3 септември
15:00
Германија   5–0 (2–0)   Италија
Олимписки велодром

3 септември
16:30
Кенија   0–0 (0–0)   Франција
Олимписки велодром
Табела по група
Екипа Натпреври Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Бодови
  Кенија 3 2 1 0 8 0 5
  Германија 3 2 0 1 10 1 4
  Франција 3 1 1 1 2 5 3
  Италија 3 0 0 3 0 14 0

Група ДУреди

26 август
16:30
Шпанија   0–0 (0–0)   Обединето Кралство
Стадион Деи Марми

27 август
10:00
Белгија   4–2 (1–1)   Швајцарија
Стадион Деи Марми

30 август
15:00
Белгија   1–1 (0–1)   Обединето Кралство
Стадион Деи Марми

31 август
15:00
Шпанија   5–1 (4–1)   Швајцарија
Олимписки велодром

2 септември
10:00
Обединето Кралство   3–0 (1–0)   Швајцарија
Олимписки велодром

2 септември
15:00
Шпанија   3–1 (2–0)   Белгија
Олимписки велодром
Табела по група
Екипа Натпреври Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Бодови
  Шпанија 3 2 1 0 8 2 5
  Обединето Кралство 3 1 2 0 4 1 4
  Белгија 3 1 1 1 6 6 3
  Швајцарија 3 0 0 3 3 12 0

Плеј-офУреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
5 септември, 09:00 – Олимписки велодром        
   Индија  1
7 септември, 15:30 – Олимписки велодром
   Австралија  0  
   Индија  1
5 септември, 10:30 – Олимписки велодром
     Обединето Кралство  0  
   Обединето Кралство  2
9 септември, 15:30 – Олимписки велодром
   Кенија  1  
   Пакистан  1
5 септември, 14:30 – Олимписки велодром
     Индија  0
   Пакистан  2
7 септември, 10:00 – Олимписки велодром
   Германија  1  
   Пакистан  1 Трето место
5 септември, 16:00 – Олимписки велодром
     Шпанија  0  
   Шпанија  1    Шпанија  2
   Нов Зеланд  0      Обединето Кралство  1
9 септември, 10:00 – Олимписки велодром


ЧетвртфиналеУреди

5 септември
09:00
Индија   1–0 (0–0)   Австралија
Олимписки велодром

5 септември
15:00
Обединето Кралство   2–1 (0–1)   Кенија
Олимписки велодром

5 септември
14:30
Пакистан   2–1 (1–0)   Германија
Олимписки велодром

5 септември
16:00
Шпанија   1–0 (0–0)   Нов Зеланд
Олимписки велодром

ПолуфиналеУреди

7 септември
10:00
Пакистан   1–0 (1–0)   Шпанија
Олимписки велодром

7 септември
15:30
Индија   1–0 (1–0)   Обединето Кралство
Олимписки велодром

БронзаУреди

9 септември
10:00
Шпанија   2–1 (1–1)   Обединето Кралство
Олимписки велодром

ЗлатоУреди

9 септември
15:30
Пакистан   1–0 (1–0)   Индија
Олимписки велодром

Последна фазаУреди

5-8 местоУреди

  5-8 место 5-6 место
             
8 септември, 15:00 – Кампо Тре Фонтане
   Нов Зеланд 1  
   Германија 0  
 
11 септември, 09:00 – Кампо Тре Фонтане
       Нов Зеланд 1
     Австралија 0
7-8 место
10 септември, 16:30 – Кампо Тре Фонтане Натпреварот не се одиграл
   Австралија 2    Германија  —
   Кенија 1      Кенија  —
8 септември
15:00
Нов Зеланд   1–0 (–)   Германија
Кампо Тре Фонтане

8 септември
16:30
Австралија   1–1 (0–0)   Кенија
Олимписки велодром
10 септември
16:30
Австралија   2–1 (0–0)   Кенија
Кампо Тре Фонтане

9 септември
08:30
Австралија   2–1 (0–1)   Нов Зеланд
Crossman 50'
Evans 68'
Кампо Тре Фонтане
11 септември
09:00
Нов Зеланд   1–0 (0–0)   Австралија
Кампо Тре Фонтане

Кенија     Германија

9-12 местоУреди

6 септември
15:00
Франција   1–0 (1–0)   Белгија
Кампо Тре Фонтане

8 септември
10:30
Холандија   2–0 (2–0)   Франција
Кампо Тре Фонтане

10 септември
10:00
Холандија   2–1 (0–0)   Белгија
Олимписки велодром
Табела
Екипа Натпреври Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Бодови
  Холандија 2 2 0 0 4 1 4
  Франција 2 1 0 1 1 2 2
  Белгија 2 0 0 2 1 3 0

13-16 местоУреди

6 септември
16:30
Италија   1–1 (1–1)   Швајцарија
Ballesio 6'
Кампо Тре Фонтане

8 септември
09:00
Јапонија   5–1 (1–0)   Швајцарија
Кампо Тре Фонтане

10 септември
15:00
Италија   2–1 (1–1)   Јапонија
Олимписки велодром
Табела
Екипа Натпреври Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Бодови
  Италија 2 1 1 0 3 2 3
  Јапонија 2 1 0 1 6 3 2
  Швајцарија 2 0 1 1 2 6 1

ТабелаУреди

 1.   Пакистан (PAK)
 2.   Индија (IND)
 3.   Шпанија (ESP)
 4.   Велика Британија (GBR)
 5.   Нов Зеланд (NZL)
 6.   Австралија (AUS)
 7.   Германија (EUA)
 8.   Кенија (KEN)
 1.   Холандија (NED)
 2.   Франција (FRA)
 3.   Белгија (BEL)
 4.   Полска (POL)
 5.   Италија (ITA)
 6.   Јапонија (JPN)
 7.   Швајцарија (SUI)
 8.   Данска (DEN)

НаводиУреди

 • The Official Report of the Organizing Committee for the Games of the XVII Olympiad Rome 1960 Volume Two (PDF). Rome, Italy: Carlo Colombo. May 1963. стр. 437–460. Посетено на 2008-01-29.
 • „Olympic Medal Winners“. International Olympic Committee. Посетено на 2008-01-28.