Филдсов медал

математичка награда

Филдсов медал (анг. Fields Medal) — награда што се доделува на двајца, тројца или четворица математичари не постари од 40 години на Меѓународниот конгрес на Меѓународниот математички сојуз (IMU) на секои четири години. Наградата го носи името на канадскиот математичар Џон Чарлс Филдс кој го дал својот имот за финансирање на наградата[1]. Филдсовиот медал се смета за највисоката награда што може да ја добие еден математичар.[2][3] Паричната награда изнесува 15.000 канадски долари.[4][5] Првиот медал е доделен во 1936 г. на финскиот математичар Ларс Алфорс и американскиот математичар Џеси Даглас, а од 1950 почнала да се доделува на секои четири години. Целта на наградата е да се оддаде признание и пружи поддршка помладите математички истражувачи кои имаат важни придонеси во математиката.

Филдсов медал
Fields Medal
FieldsMedalFront.jpg
Лице на Филдсовиот медал
Се доделува заИзвонредни придонеси во математиката
Земјасекои 4 години на разни места
ДоделуваМеѓународен математички сојуз (IMU)
Се добива15.000 кан. долари
Прво доделување1936
Последно доделување2014
Мреж. местоОфицијална страница
Опачината на медалот

УсловиУреди

Филдсовиот медал се смета за „Нобелова награда за математика" заради нејзиниот престиж,[6] иако во секој друг поглед ова важи за поновата Абелова награда. За разлика од Нобеловата награда, Филсовиот медал се доделува на секои четири години наместо секоја година. Медалот има и старосна граница: кандидатите не смеат да имаат 40 години на 1 јануари од годината на доделување на медалот. Поради ова, многу големи математичари ја немаат добиено наградата, бидејќи најважните трудови ги правеле (или биле признаени предоцна во текот на животот. Оваа старосна граница се должи на Филдсовата желба

... иако е признание за нешто веќе сработено, наменета е да ги поттикне добитниците на понатамошни успеси и да им даде уште повеќе елан на останатите.

Паричната награда е многу пониска од онаа на Нобеловата награда (околу 1,5 милиони американски долари). Филдсовиот медал обично се доделува за една целина од трудови, а не за конкретен резултат. Добитниот се заблагодарува со говор пред публиката.

Друга поважна математичка награда е Абеловата награда, која се доделува за животно дело, а паричната награда е многу поголема. Филдсовиот медал пак, е престижен бидејќи изборот на добитници го прави Меѓународниот математички сојуз, која ја претставува светската математичка заедницаy.

ЛауреатиУреди

Година Зборно место на МКМ Добитници[7]
1936   Осло, Норвешка   Ларс Алфорс
  Џеси Даглас
1950   Кембриџ, САД   Лорент Шварц,
  Атле Селберг
1954   Амстердам, Холандија   Кунихико Кодаира
  Жан-Пјер Сер
1958   Единбург, Британија   Клаус Рот
  Рене Том
1962   Стокхолм, Шведска   Ларс Хермандер
  Џон Милнор
1966   Москва, СССР   Мајкл Атија
  Пол Коен
  Александар Гротендик
  Стивен Смејл
1970   Ница, Франција   Алан Бејкер
  Хејсуке Хиронака
  Сергеј Новиков
  Џон Томпсон
1974   Ванкувер, Канада   Енрико Бомбјери
  Дејвид Мамфорд
1978   Хелсинки, Финска   Пјер Делињ,
  Чарлс Феферман
  Григориј Маргулис
  Даниел Квилен
1982   Варшава, Полска   Ален Кон
  Вилијам Тарстон
  Шинф-Тунг Јау[8]
1986   Беркли, САД   Сајмон Доналдсон
  Герд Фалтингс
  Мајкл Фридман
1990   Кјото, Јапонија   Владимир Дринфелд,
  Вон Џонс
  Шигефуми Мори
  Едвард Витен
1994   Цирих, Швајцарија   Жан Бурген
  Пјер-Луј Лион
  Жан-Кристоф Јокоз
  Ефим Зелманов
1998   Берлин, Германија   Ричард Борчердс
  Тимоти Гауерс
  Максим Концевич
  Кертис Мекмален
2002   Пекинг, Кина   Лорен Лафорг
  Владимир Воеводски
2006   Мадрид, Шпанија   Андреј Окоунков
  Григориј Перелман (одбил)
  Теренс Тао
  Венделин Вернер
2010   Хајдерабад, Индија   Елон Линденштраус[9]
 -  Нго Бао Чау[10][11][12]
  Станислав Смирнов
  Седрик Вилани[13]
2014   Сеул, Јужна Кореја   Артур Авила
  Манџул Баргава
  Мартин Хајрер
  Марјам Мирзахани
2018   Рио де Жанеиро, Бразил   Кочер Биркар
  Акшај Венкатеш
  Алесио Фигали
  Петер Шолце

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. http://www.fields.utoronto.ca/aboutus/jcfields/fields_medal.html
 2. Наградени со Филдсов медал за 2006 г. (PDF). „Известувања на американското математичко друштво“ (Американско математичко друштво) том  53 (9): 1037–1044. http://www.ams.org/notices/200609/comm-prize-fields.pdf.  (англиски)
 3. Самотен руски математичар ја одби највисоката математичка почест“, CBC, 22 август 2006 (посет. 26 август 2006 г). (англиски)
 4. Математички гениј ја одби највисоката награда“, BBC, 22 август 2006 (посет. 22 август 2006 г). (англиски)
 5. Израелец доби „Нобелова“ награда за математика, JPost.com (англиски)
 6. Кенет Чанг. „Патешествија во далечните „полиња“ на простите броеви“, The New York Times, 12 март 2007. (англиски)
 7. „Список на добитници на Филдсовиот медал“. Меѓународен математички сојуз (IMU). 8 мај 2008. конс. 25 март 2009.  (англиски)
 8. „Шинг-Тунг Јау“.  (англиски)
 9. Израелец ја освои најпрестижната математичка награда во светот“, 19 август 2010 (посет. 19 август 2010 г). (англиски)
 10. „Нго Бао Чау“.  (англиски)
 11. „Меѓународен конгрес на математичарите“ (PDF). Математичко друштво на Франција. конс. 7 јули 2010.  (француски)
 12. Нго Бао Чау ја доби математичката награда Филдсов медал“, 19 август 2010 (посет. 19 август 2010 г).
 13. Кипра, Бари. „Доделени Филдсови медали и други врвни математички награди“, 19 август 2010 (посет. 19 август 2010 г). (англиски)

ЛитератураУреди

 • Monastyrsky, Michael (1998). Modern Mathematics in the Light of the Fields Medal. Wellesley, MA: A. K. Peters. ISBN 1568810830 
 • Tropp, Henry S.. The Origins and History of the Fields Medal. „Historia Mathematica“ том  3 (2): 167–181. doi:10.1016/0315-0860(76)90033-1 .

Надворешни врскиУреди