Фарел (германски: Varel) — град во округот Фризија, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа близу реката Јаде и Јадскиот Залив, околу 15 километри јужно од слободниот град Вилхелмсхафен. Тој претставува најголем град во округот Фризија.

Фарел

Varel

Основниот суд во Фарел
Основниот суд во Фарел
Грб на Фарел
Фарел is located in Германија
Фарел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Фризија
Градски единици 32
Градоначалник Герд-Кристијан Вагнер (СДП)
Основни податоци
Површина 113,53 км2
Надм. височина 0 - 12 м
Население 23.984 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 211 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FRI
Пошт. бр. 26316
Повик. бр. 04451
Портал www.varel.de
Местоположба на градот Фарел во рамките на округот Фризија
Карта
Координати 53°23′49″N 8°08′10″E / 53.39694° СГШ; 8.13611° ИГД / 53.39694; 8.13611Координати: 53°23′49″N 8°08′10″E / 53.39694° СГШ; 8.13611° ИГД / 53.39694; 8.13611

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Фарел се наоѓа јужно од Јадскиот Залив на Северното Море. Источно од Фарел тече реката Вапел, која се влива во Јаде.

Соседни општиниУреди

Фарел на исток се граничи со општината Јаде во округот Везермарш. На југ се граничи Фарел со општините Раштеде и Вифелштеде во округот Амерланд, а на запад со општината Бокхорн. Фарел се наоѓа на крајниот југоисток од округот Фризија.

Градски единициУреди

Фарел е составен од 21 градска единица, како што се местата: Алтјирден, Боргштеде, Бипел, Дангаст, Дангастермор, Гриненкамп, Хоелухт, Хоенберге, Јерингхафе, Јетхаузен, Лангендам, Морхаузен, Нојдорф, Нојенвеге, Обенстрое, Раленбишен, Розенберг, Зегхорн, Штрек и Винкелсхајде.

Други помали места се Алмзе, Брамлоге, Бруне, Јетхаузермор, Логемор, Плагенкруг, Ралинг, Ротенхан, Шварценберг, Танге, Фарелер Шлојзе и Вилкенхаузен.

ПолитикаУреди

Градски советУреди

 
Градското собрание

Градскиот совет се состои од 32 избрани членови, иако треба да има 34 члена за градови со број на жители помеѓу 20.001 и 25.000 жители.[2] На заклучок на Градскиот совет овој број е намалена за два члена. Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 11 септември 2016 година биле добиени следниве резултати:[3]

Партија Удел на гласови Број на места Разлика (гласови) Разлика (места)
SPD 27,27 % 9 −2,56 % −1
CDU 19,65 % 6 02,10 % −1
Иднина Фарел 28,62 % 9 +13,36 % +4
Grüne 9,18 % 3 01,65 % 00
BBV 04,25 % 1 01,33 % −1
FDP 04,59 % 1 +01,07 % 0
Die Linke 02,43 % 1 +00,59 % +1
Независен Брајтенфелт 02,03 % 1 +02,03 % +1
Независен Вестерман 01,92 % 1 +01,92 % +1

ГрадоначалникУреди

На последните избори за градоначалник на 16 јуни 2014 година бил избран Герд-Кристијан Вагнер (SPD).

Список на поранешни градоначалници
 • 1945–1946: Адолф Хајденрајх, SPD
 • 1946–1948: Бернхард Албрехтс, FDP
 • 1948–1949: Адолф Хајденрајх, SPD
 • 1949–1950: Бернхард Албрехтс, FDP
 • 1950–1952: Адолф Хајденрајх, SPD
 • 1952–1961: Карл Нирад, CDU
 • 1961–1976: Вилхелм Каман, SPD
 • 1976–1981: Карлхајнц Бекер, CDU
 • 1981–1996: Карл-Хајнц Функе, SPD
 • 1997–2001: Ханс Фабијан, SPD
 • 2001–2006: Волфганг Буш, SPD
 • од 2006: Герд-Кристијан Вагнер, SPD

Збратимени градовиУреди

Фарел е збратимен со следниве градови:

Црквата во ФарелУреди

Црквата на замокот или Шлоскирхе е најстарата градба во Фарел. Првиот дел на црквата се верува дека бил подигнат во 1144 година.[4] Камбанаријата била додадена помеѓу 1200 и 1250 година, првично како две кули, кои биле обновени во денешниот облик во 1651 и потоа во 1737 година. Олтарот е висок скоро 10 метри и е еден од најважните дела на северногерманскиот манеризам.

Пред протестантската реформација, светец на црквата бил Свети Петар. Денес, црквата е лутеранска и нема светец на кој е посветена. Црквата порано била една од градбите на замокот, кој бил срушен во XIX век.

Познати луѓеУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten, abgerufen am 9. Dezember 2011.
 3. Stadt Varel – Gesamtergebnis Stadtratswahl 2016, abgerufen am 9. November 2016.
 4. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 4 March 2016.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)

Надворешни врскиУреди