Јаде (германски: Jade) — општина во округот Везермарш, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на истоимената река, околу 23 километри северно од Олденбург и 50 километри северозападно од Бремен.

Јаде
Велепоседничка куќа Швајбург
Велепоседничка куќа Швајбург
Велепоседничка куќа Швајбург
Грб на Јаде
Јаде (општина) во рамките на Германија
Јаде (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Везермарш
Градоначалник Хенинг Карс (UWG)
Основни податоци
Површина 93,57 км2
Надм. височина 5 м
Население 5.860 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BRA
Пошт. бр. 26349
Повик. бр. 04454, 04455
Портал gemeinde-jade.de
Местоположба на Јаде во рамките на округот Везермарш
Карта
Карта
Координати 53°20′40″N 8°14′25″E / 53.34444° СГШ; 8.24028° ИГД / 53.34444; 8.24028

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Општината Јаде е најзападната општина во округот Везермарш. Се наоѓа 25 километри северно од Олденбург и околу 30 километри јужно од Вилхелмсхафен. Окружниот град Браке е оддалечен 20 километри. Се граничи 12 километри во должина со Јадскиот Залив. Малата река Вапел се влива кај Јаде во реката Јаде, која поминува низ општината и го носи нејзиното име.

Соседни општини

уреди

Општината се граничи на север со Јадскиот Залив, на североисток со општината Штадланд и на југоисток со општината Овелгене. Обете општини припаѓаат на истиот округ како Јаде, округот Везермарш. На запад се граничи со општината Раштеде од округот Амерланд и на северозапад се граничи со градот Фарел во округот Фризија.

Општински единици

уреди

Општината Јаде се состои од следниве места:

  • Јадерберг (околу 3.200 жители)
  • Швајбург (околу 750 жители)
  • Јаде (околу 360 жители)
  • Менцхаузен (околу 335 жители)
  • Дикмансхаузен (околу 290 жители)

Административното седиште на општината е во Јаде.

Покрај овие места, постојат и имотите Ахтермер, Боленхаген, Јадераусендајх, Кројцмор, Нордершвајбург, Зеештет, Аугустхаузен, Ренелмор, Вапелерзил и Вапелергроден.

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди