Вифелштеде (германски: Wiefelstede; долногермански: Wiefelstä) — општина во округот Амерланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа помеѓу градови Олденбург и Фарел.

Вифелштеде
Селската црква „Св. Јоханес“ во Вифелштеде
Селската црква „Св. Јоханес“ во Вифелштеде
Селската црква „Св. Јоханес“ во Вифелштеде
Грб на Вифелштеде
Вифелштеде во рамките на Германија
Вифелштеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Амерланд
Месни единици 20
Градоначалник Јерг Пипер (независен)
Основни податоци
Површина 106,01 км2
Надм. височина 16 м
Население 16.117 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WST
Пошт. бр. 26215
Повик. бр. 04402
Портал www.wiefelstede.de
Местоположба на Вифелштеде во рамките на округот Амерланд
Карта
Карта
Координати 53°15′29″N 8°07′2″E / 53.25806° СГШ; 8.11722° ИГД / 53.25806; 8.11722Координати: 53°15′29″N 8°07′2″E / 53.25806° СГШ; 8.11722° ИГД / 53.25806; 8.11722

Географија уреди

Општински единици уреди

Општината Вифелштеде се состои од местата Бокел, Борбек, Конефорде, Дингсфелде, Дрингенбург, Гриштеде, Хајдкамп, Херенхаузен, Холен, Хуленхаузен, Лее, Мансхолт, Метјендорф, Молберг, Нојенкруге, Нутел, Офенерфелд, Шполе, Венерфелд, Вемкендорф, Вестерхолтсфелде и Вифелштеде.

Соседни општини уреди

Соседни општини/градови/окрузи на Вифелштеде се следниве:

Знаменитост уреди

Евангелистичко-лутеранската црква „Св. Јоханес“ во Вифелштеде е најстарата камена црква во областа Амерланд. Црквата била отворена во 1057 година.

Познати луѓе уреди

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди