Раштеде (германски: Rastede; долногермански: Raastäe/Raas) — општина во округот Амерланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на 12 километри северно од слободниот град Олденбург и околу 25 километри од Северното Море.

Раштеде
Воздушен поглед на Раштеде
Воздушен поглед на Раштеде
Воздушен поглед на Раштеде
Грб на Раштеде
Раштеде во рамките на Германија
Раштеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Амерланд
Месни единици 27
Градоначалник Ларс Краузе (СДП)
Основни податоци
Површина 123 км2
Надм. височина 10 м
Население 22.782 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 185 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WST
Пошт. бр. 26180
Повик. бр. 04402
Портал www.rastede.de
Местоположба на Раштеде во рамките на округот Амерланд
Карта
Карта
Координати 53°15′0″N 8°12′0″E / 53.25000° СГШ; 8.20000° ИГД / 53.25000; 8.20000

Географија

уреди

Раштеде се наоѓа на источниот раб од Олденбургер Гест, кој продолжува во округот Везермарш.

Општински единици

уреди

Кон општината Раштеде припаѓаат следниве 27 места:

Општински единици
Раштеде I Раштеде II Лојхтенбург Хостемост
Зиденде I Зиденде II Клајброк Делфсхаузен
Клајненфелде Нојзиденде I Нојзиденде II Ханкхаузен I
Ханкхаузен II Лој Лемдермор Баргхорн
Ванбек Ипвеге Ипвегермор Хан-Лемден
Нетен Бекхаузен Вапелдорф Хојбилт
Раштедерберг Лите Лее  

Соседни општини

уреди

Соседни општини се Вифелштеде (округ Амерланд) на запад, Фарел (Фризија) на север, Јаде (округ Везермарш) на североисток, Овелгене (округ Везермарш) на исток, Елсфлет (округ Везермарш) на југоисток и слободниот град Олденбург на југ.

Познати луѓе

уреди

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди