ФИФА Куп на конфедерации 1997


1997 ФИФА Купот на Конфедерации е првиот Куп на Конфедерации кој е организиран од ФИФА. Овој турнир беше одржуван во 1992 и 1995, како Крал Фахд Куп. Овој турнир беше одржан во Саудиска Арабија, како организатор на претходните турнири, во декември 1999, и беше првиот турнир во кој учествуваа репрезентации од сите конфедерации. тој беше освоен од Бразил, кој ја победи Австралија со 6-0 во финалето. После освојувањето на овој турнир Бразил стана првата репрезентација, која беше актуелен шампиони во двете најважни ФИФА турнири ( Светското првенство и Купот на Конфедерациите),а и во конфедерацискиот тунрир, со освојувањето на Копа Америка 1997. Ова подоцна беше повторено од Франција, која ги освои Светското Првенство во 1998, ЕУРО 2000, и Купот на Конфедерации 2001

ФИФА Куп на конфедерации 1997
1997 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 1997
Општо за првенството
Домаќин(и) Саудиска Арабија Саудиска Арабија
      градови 1
      стадиони 1
Период на одржување 12 - 21 декември
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of Brazil.svg Бразил
Silver medal.svg Второ место Flag of Australia.svg Австралија
Bronze medal.svg Трето место Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка
Четврто место Flag of Uruguay.svg Уругвај
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 51  (3.19 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Ромарио (7 гола)
Најдобар играч Бразил Роналдо

УчеснициУреди

 
Учесници на 1997 ФИФА Куп на Конфедерации

СтадионУреди

Сите натпревари се играа во:

Ријад
Крал Фахд II Стадион
Капацитет: 67,000

СудииУреди

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Јужна Америка

Фаза по групиУреди

Група АУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
  Бразил 3 2 1 0 6 2 +4 7
  Австралија 3 1 1 1 3 2 +1 4
  Мексико 3 1 0 2 8 6 +2 3
  Саудиска Арабија 3 1 0 2 1 8 −7 3
12 декември 1997
  Саудиска Арабија 0—3   Бразил Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~50.000
Судија: Николаи Левников   Русија
Цезар Сампаио   65'
Ромарио   73'   80'

12 декември 1997
  Мексико 1—3   Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~15.000
Судија: Пиром Ун-Прасерт   Тајланд
Луис Хернандез   80'(пен.) Марк Видука   45'
Алоизи   59'
Мори   90'

14 декември 1997
  Саудиска Арабија 0—5   Мексико Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~15.000
Судија: Ијан МекЛеод   ЈАР
Паленциа   20'   62'
Бланко   68'   76'
Луна   75'

14 декември 1997
  Австралија 0—0   Бразил Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~15.000
Судија: Лусин Бокхсрдеау   ЈАР

16 декември 1997
  Саудиска Арабија 1—0   Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~20.000
Судија: Хавиер Кастриљи   Аргентина
Ал-Кхилаиви   40'

16 декември 1997
  Бразил 3—2   Мексико Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~20.000
Судија: Ијан МекЛеод   ЈАР
Ромарио   41'(пен.)
Денилсон   61'
Баиано   66'
Бланко   51'
Рамирез   90'

Група БУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
  Уругвај 3 3 0 0 8 4 +4 9
  Чешка 3 1 1 1 9 5 +4 4
  ОАЕ 3 1 0 2 2 8 −6 3
  Јужна Африка 3 0 1 2 5 7 −2 1
13 декември 1997
  ОАЕ 0—2   Уругвај Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~13.000
Оливера   47'
Пачеко   90'

13 декември 1997
  Јужна Африка 2—2   Чешка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~7.500
Судија: Хавиер Кастриљи   Аргентина
Аугустине   39'(пен.)
МкХалеле   86'
Шмицер   19'   40'

15 декември 1997
  ОАЕ 1—0   Јужна Африка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~11.000
Судија: Рене Ортубе   Боливија
Х. Мубарак   5'

15 декември 1997
  Чешка 1—2   Уругвај Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~9.000
Судија: Саад Мане   Кувајт
Сиегл   89' Оливера   26'
Залајета   88'

17 декември 1997
  ОАЕ 1—6   Чешка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~8.000
Судија: Рене Ортубе   Боливија
Ал-Талјани   78' Обаид   11'(а.г.)
Недвед   22'   31'
Шмицер   42'   68'   71'

17 декември 1997
  Уругвај 4—3   Јужна Африка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~8.000
Судија: Рамеш Рамдхан   Тринидад и Тобаго
Силва   12'   66'
Рекоба   42'
Каљехас   90'
Радебе   11'
МкХалеле   69'
Ндланја   77'

Елиминациона фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
19 декември - Ријад
   Бразил 2  
   Чешка 0  
 
21 декември - Ријад
       Бразил 6
     Австралија 0
 
 
Трето место
19 декември - Ријад 21 декември - Ријад
   Уругвај 0    Чешка  1
   Австралија 1      Уругвај  0

Полу-финалеУреди

19 декември 1997
  Бразил 2—0   Чешка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~28.000
Судија: Лусиан Боушардо   Нигер
Ромарио   54'
Роналдо   83'

19 декември 1997
  Уругвај 0—1(про.)   Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~22.000
Судија: Николаи Левников   Русија
Кјуел   92'

ФиналеУреди

21 декември 1997
  Бразил 6—0   Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~65.000
Судија: Пиром Ун-Прасет   Тајланд
Ромарио   15'   27'   59' (пен..)
Роналдо   38'   53'   75'


 Brazil 
Предлошка:Победник на 1997 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Прва титула

НаградиУреди

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофеј:
  Ромарио   Денилсон   Јужна Африка

Најдобри стрелциУреди

7 гола

5 гола

4 гола

НаводиУреди

  1. Чешка го зазеде местото за Европа, бидејќи победникот на ЕУРО 1996 Германија се откажа од учеството.