Удо Јиргенс Бокелман (роден како Јурген Удо Бокелман, на 30 септември 1934  - починал на 21 декември 2014) бил австриско- швајцарски композитор и пејач на популарна музика чија кариера траела повеќе од педесет години. Тој победил на натпреварот за песна на Евровизија 1966 каде што ја претставувал Австрија, создал околу 1.000 песни и продал над 100 милиони музички записи.[1] Во 2007 година тој добил швајцарско државјанство.[2]

Удо Јиргенс, 1987 година

СмртУреди

На 21 декември 2014 година, Јиргенс починал од акутна срцева слабост во Минстерлинген, Швајцарија на возраст од 80 години. Со успехот на Австрија на натпреварот за песна на Евровизија во 2014 година, првиот успех по оној на Јиргенс од 1966 година, Јиргенс го изразил својот интерес да настапи на следниот натпревар. Поради неговата смрт, организаторите на натпреварот за 2015 година во Виена му оддале почит на 20 мај на почетокот на големото финале.[3][4]

СемејствоУреди

Удо Јургенс не е поврзан со пејачката Андреа Јиргенс ниту пак со глумецот Курд Јиргенс .

НаводиУреди

  1. Jan Meyer-Veden (29 July 2004). „Philosophische Hilfestellungen (159. Folge). Diesmal für: Udo Jürgens, Selbstdarsteller“. Lebensart (германски). Zeit Online. Посетено на 29 October 2010.
  2. Udo Jürgens ist jetzt Schweizer Архивирано на 11 мај 2019 г., article published on 28 February 2007 at blick.ch (in German)
  3. „Finale: Tribute für Udo Jürgens“. Eurovision Song Contest Vienna 2015. ORF. Архивирано од изворникот на 26 March 2015. Посетено на 25 May 2015.
  4. „Eurovision Village zollt Udo Jürgens Tribut“. Vienna Online. 20 May 2015. Посетено на 25 May 2015.

Надворешни врскиУреди