Таше Кочовски (Скопје во 19293 јуни 2008 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Таше Кочовски
Роден 1929
Скопје
Починал 3 јуни 2008 (79)
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Случки од животот
Во светот на бајките
Ангели на отпад
Агенција осамени срца
Македонска крвава свадба
Занимање глумец

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1961 Мирно лето ТВ-филм
1967 Македонска крвава свадба ТВ-филм Селанец
1969 Републиката во пламен ТВ-филм
1970 Цената на градот ТВ-филм Берберот
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм
1978 Дождовито сонце ТВ-филм
1979 Наши години ТВ-серија Полицаец
1981 Двојка ТВ-филм
1981 Булки крај шинити ТВ-серија
1981 Првите цутови ТВ-серија
1981 Милион маченици ТВ-серија
1982 Илинден ТВ-серија
1983 Кога тетин Клименте шеташе над градот ТВ-филм Бакалот Дуко
1984-1985 Случки од животот ТВ-серија Поштарот
1985 Сомнително лице ТВ-филм Јоша
1987 Хај-фај ТВ-филм
1988 Македонски народни приказни ТВ-серија
1989-1992 Тврдокорни ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија Дедото
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Пензионер
2000-2001 Погрешно време ТВ-серија Петре
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија Димуш

Надворешни врски уреди