Кога тетин Клименте шеташе над градот (ТВ-филм)

„Кога тетин Клименте шеташе над градот“ — македонски телевизиски филм од 1983 година. Го режирал Коле Малинов, а сценариото го напишал Аљоша Руси.[1]

„Кога тетин Клименте шеташе над градот“
РежисерКоле Малинов
СценаристАљоша Руси
Главни улогиБлагоја Чоревски
Снежана Стамеска
Душко Костовски
Киро Ќортошев
Илија Милчин
Гоце Влахов
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1983
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги

уреди
Глумец Улога
Благоја Чоревски Клименте
Снежана Стамеска Ленка
Душко Костовски Сурата
Киро Ќортошев Јажарот Маглен
Илија Милчин Анатол Шулц
Таше Кочовски Бакалот Дуко

Останати улоги  ▼

Глумец Улога
Силвија Стојановска Калина
Гоце Влахов Климе
Ѓорѓи Колозов Меанџијата
Аљоша Симјановски Пејачот

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди