Света Петка (Скопско)

село во Општина Сопиште
Оваа статија се однесува на селото Света Петка во општина Сопиште. За светицата со исто име, видете Света Петка.

Света Петка — село во Општина Сопиште. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 712 жители.

Света Петка
Света Петка is located in Македонија
Света Петка
Местоположба на Света Петка во Македонија
Координати 41°56′27″N 21°19′55″E / 41.94083° N; 21.33194° E / 41.94083; 21.33194Координати: 41°56′27″N 21°19′55″E / 41.94083° N; 21.33194° E / 41.94083; 21.33194
Општина Coat of arms of Sopište Municipality.svg Сопиште
Население 712 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25128
Надм. вис. 587 м
Света Петка на општинската карта
Света Петка во Општина Сопиште.svg

Атарот на Света Петка во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото е дел од областа Каршијак и се наоѓа во јужното подножје на Водно.

ИсторијаУреди

Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 20 жители христијани (Македонци) и 200 жители муслимани (Албанци).[1]

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 712 жители, од кои 701 Албанец и 11 други.

РодовиУреди

Света Петка е албанско село.

Според истражувањата од 1950 година, родови во селото се следните:

  • Доселеници: Абдалар (21 к.) доселени се од некое село во Горна Река. Уште подалечно потекло имаат од Албанија. Го знаат следното родословие: Меџид (жив на 45 г. во 1950 година) Џеладин-Кадри-Емин-Абди Ќаја, кој се доселил. Тоа било во почетокот од XVIII век; Шопалар (20 к.) потекнуваат од фисот Соп во северна Албанија; Аџијалар (12 к.) доселени се од некое село во Горна Река. Уште подалечно потекло од Албанија; Аљиалар (11 к.) доселени се од мијачкото село Жировница во Долна Река. Основачот на родот говорел само македонски, но мешајќи се со албанците сега во овој род се говори албански, и се сметаат за Албанци. Од Жировница се иселиле двајца блиски роднини, едниот се населил во Говрлево каде прешол во православие. Тие и сега постојат во тоа село (Скендеровци). Тие долго време се пазеле како блиски роднини. Го знаат следното родословие: Милаим (жив на 50 г. во 1950 година) Селам-Бислим-Бејтула-Алил, кој се доселил околу 1810 година во Говрлево, па набрзо прешол во Света Петка.[2]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[3]
  • Рамниште — населба и некропола од средниот век

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  2. Трифуноски, Јован (1958). Слив Маркове Реке - антропогеографска проматрања. Скопје: Филозофски факултет.
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 382, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди