Ремент Лукас "Рем" Колхас (холандски изговор: [rɛm koːlɦaːs]; роден на 17 ноември 1944 година) е холандски архитект, архитектонски теоретичар, урбанист и Професор по практика за архитектура и урбанистички дизајн на училиштето за дизајн на Харвард универзитетот . Колхас студирал на школата на архитектонската асоцијација за архитектура во Лондон и на универзитетот Корнел во Итака, Њујорк. Колхас е основачки партнер на OMA, и на истражувачки - ориентираното AMO со седиште во Ротердам, Холандија. Во 2005 година, тој е соосновач на списанието Јачина заедно со Марко Вигли и Оле Боуман.

Тој нашироко се смета како еден од најважните архитектонски мислители и урбанисти на неговата генерација. Во 2000 година, Rem Колхас ја освои Прицкеровата Награда. Во 2008 година, списанието Time го стави во нивната топ 100 список на највлијателни луѓе во светот.

Ран живот и кариера уреди

Ремент Колхас, познат како Рем Колхас, е роден на 17 ноември 1944 во РотердамХоландија. Неговиот татко беше романописец, критичар и  сценарист. Два документарци од Берт Ханстра за кои татко му има напишано сценарио беа номинирани за академската награда за документарен филм. Неговиот дедо Дирк Росенбург (1887–1962) беше архитект на модерната архитектура кој работеше за Хендрик Петрус Берлаге пред да отвори свое студио. Рем Колхас има брат, Томас, и сестра, Анабел. Семејството живееше во Ротердам (до 1946), Амстердам (1946–1952), Џакарта (1952–1955), и Амстердам (од 1955).[1][2][3]

Кога војната за независност беше завршена, семејството се пресели во Џакарта во 1952 година. "Тоа беше многу важна возраст за мене," Колхас се сеќава "и јас навистина живеев како Азиец."[4]

 
Рем Колхас во увид на моделот на Централната Библиотека во Сиетл. 2005 година

Во 1968 година Колхас ги започна своите студии по архитектура на школата на архитектонската асоцијација за архитектура во Лондон, а потоа во 1972 година продолжи на понатамошни студии на Универзитетот Корнел во Итака, Њујорк, проследено со студии на институтот за архитектура и урбанизам во Њујорк.

Колхас првпат дојде во јавното и критичко внимание со OMA (канцеларија за митрополитска архитектура), основана во 1975 година, заедно со архитектите Елиа Зенгилс, Зое Зенгилс и Маделон Вриесендроп во Лондон. Подоцна биле споени со еден од студентите на Колхас, Заха Хадид – која набрзо после тоа ќе продолжи да постигне поединечен светски успех. Почетокот на нивната работа е одбележан со нивната разлика од тогашниот доминантен посмодерен класицизам на крајот на 1970-тите години, со нивниот придонес кон Венецијанското Биенале во 1980 година, организарано од италијанскиот архитект Паоло Портогеси, со наслов „Присуството на минатото". Секој архитект требаше да дизајнира фасада во Потемкин тип. Фасадите од Константино Дарди, Френк Гери и OMA беа единствените кои не користеа постмодерни мотиви или историски наводи.

Други критички проекти кои се појавиле порано (но се сè уште неизградени) се Парк де ла Вилет, Париз (1982) и резиденцијата за Премиерот на Ирска (1979), како и Кунстал во Ротердам (1992). Овие шеми, за кои ќе има обид да се стават во пракса, многу од нив Колхас ги има направено во својата книга Дилириум Њујорк (1978),[5] што беше напишана додека тој беше во посета на институтот за архитектура и урбани студии во Њујорк, организирано од страна на Петар Еисенман.[се бара извор]

Во септември 2006 година, Rem Колхас е овластен да ја развие улицата 111 Фрст Стреет  во Џерси Сити , преку Реката Хадсон од Менхетен, работејќи со Луис Дубин.[6]

Во октомври 2008 година, Rem Колхас беше повикан од Европската "група на мудри" под раководство на поранешниот шпански премиер Фелипе Гонсалес да им помогне да ја дизајнираат идната Европска Унија. Другите членови се претсетаделот на Nokia Јорма Олила, поранешниот Европски Комесар Марио Монти и поранешниот претседател на Полска Лех Валеса.[7][8]

Теоретски позиција уреди

Дилириум Њујорк уреди

Книгата на Колхас Дилириум Њујорк го постави темпото за неговата кариера. Како што и самиот Колхас кажува, овој пристап веќе е евидентен во Јапонското движење Метаболист во 1960-тите и почетокот на 1970-тите.

 
Централна Библиотека во Сиетл, САД, дизајнирана од страна на OMA

Клучен аспект на архитектурата што Колхас го интегрира е "Програмата": со подемот на модернизмот во 20 век "Програмата" стана клучна тема на архитектонско проектирање. Идејата на Програмата вклучува "акт за уредување  на функцијата и човековите активности", како одговор за архитектонскиот дизајн: нагласувајќи до максимум дека формата ја следи функцијата, најпрво популаризирано од страна на архитектот Луис Саливен на почетокот на 20-от век. Раната метода за дизајн која произлегува од таквото размислување е "крос-програмирањето", воведување на неочекувани функции во програмите на просторот, како што се траки за трчање во облакодери. Неодамна, Колхас безуспешно го предложи вклучување на болнички единици за бездомници во проектот за јавна библиотека во Сиетл (2003).[9]

S,M,L,XL уреди

Следната позната публикација од страна на Колхас е S,M,L,XL, заедно со Брус Мау, Џенифер Сиглер и Ханс Верлеман (1995),[10] со 1376 страници, комбинирајќи есеи, манифести, поезија, фикција и медитации на современиот град. S,M,L,XL дава евиденција на спроведувањето на "Манхатинизам" во текот на различните (најчесто нереализирани) проекти и текстови што OMA ги има генерирано до тоа време. Книгата предизвика голем број на концепти кои станаа вообичаени во подоцнежните архитектонска теории, особено "Бигнес": "стари" архитектонски принципи (состав, скала, пропорција, детали) не се применуваат кога зградата ќе се стекне со Бигнес. Ова беше демонстрирано од OMA како шема за развој на "Еуралил" (1990-94), нов центар за градот Лил во Франција, град кој ја врати својата важност со позицијата на новиот железнички пат од Париз до Лондон, преку Канал Тунел. OMA поставуваат железничка станица, два центри за трговија и продажба, урбан парк, и 'Congrexpo' (Лил Гранд Пале, како современа "Голема палата" со голема концертна сала, три аудотириуми и изложбен простор) со Сесил Балмонд.

Проект на градот уреди

 
Амбасадата на Холандија, Берлин, Германија, отворена во 2004 година.Дизајнот на Колхас освои Architekturpreis Берлин во 2003 година и наградата Миес ван дер Рое за Европски Архитектурата во 2005 година.

Следните големи публикации на Колхас настанаа како резултат на неговата позиција како професор на Универзитетот Харвард, на училиштето за дизајн "за проектот за градот"; првата има 720 страници за Мутации,[11] проследено со  Водичот за шопинг на Харвард на училиштето за дизајн (2002)[12] и Голем скок напред (2002).[13] Сите три книги ги вклучуваат анализите на студентите на Колхас на она што другите ќе го сметаат за "не-градови". Авторите исто така го испитуваат влијанието на шопинг навиките и неодамнешниот брз раст на градови во Кина. Колхас е критикуван за неговиот цинизам – како да западниот капитализам и глобализацијата го уништи културниот идентитет. Сепак цинизмот алтернативно може да се чита како "реализам" за трансформација на културниот живот, каде аеродроми, па дури и музеи (поради финансиски проблеми) се потпираат само колку за оперативни продавници за подароци.

Во 2003 година, книгата во вид на списание Content, со 544 страници дизајнирано од страна на &&& Creative и објавени од Колхас, дава преглед на последната деценија на содржината на OMA проектите[14] вклучувајќи ги и неговите дизајни за Прада продавници, Јавната библиотека на Сиетл, планот да го зачува Кембриџ од Харвард со пренасочување на реката Чарлс, Лагос како идниот град трет по големина на Земја, како и интервјуа со Марта Стјуарт и Роберт Вентури и Денис Скот Браун.

AMO уреди

Во доцните деведесетти, додека работат на дизајнот на новата централа за Универзал (во моментов Вивенди), OMA за првпат се изложени на целосно темпо на промени кое го зафати светот на медиумите и со тоа се зголемува важноста на виртуелниот домен. Тоа доведе Рем Колхас и Заводот за Митрополит Архитектура (OMA) да создаваат нова компанија, AMO, исклучиво посветена на истражувањето и перформанси во оваа област.

Магазин Волум уреди

Во 2005 година, Рем Колхас станува еден од соосновачите на списанието Волум заедно со Марко Вигли и Оле Боуман. Списанието Волум– заеднички проект со Арчис (Амстердам), AMO Ротердам и C-лабораторија (Колумбија Универзитет, Њујорк) – е динамично и експериментално посветено на процесот на просторната и културна рефлексија. Списанието се залага за новинарство кое детектира и предвидува  – новинарство кое открива потенцијали, наместо покривање на направени зделки.

Предлог за европското знаме уреди

 
предлог за европското знаме

По потпишувањето на договорот од Ница во мај 2001 година, што го направи Брисел главен град на Европската Унија, тогашниот Претседател на Европската Комисија, Романо Проди и Белгискиот Премиер Гај Верхоштад го поканија Колхас за да се разговара за потребите и барањата на Европската престолнина.

Колхас заедно со AMO предлага развој на визуелен јазик. Оваа идеја е инспирирана од серија на цртежи и скици, вклучувајќи го и "баркод". Баркодот се обидува да ги обедини знамињата на земјите членки на ЕУ во една како шарени симбол. Во тековното Европско знаме, постои одреден број на ѕвезди. Во баркодот сепак, новите Земји Членки на ЕУ може да се додадат, без ограничувања. Првично, бар-кодот прикажан на 15 земји на ЕУ. Во 2004 година, симболот е адаптиран за да може да вклучуваат десетте нови земји членки.

Уште од времето на првите нацрти на баркодот тоа многу ретко официјално се користи од страна на комерцијалните и политичките институции. За време на Австриското Претседателство на ЕУ од 2006 година, тоа официјално се користи за првпат. Критичарите укажуваат на недостаток на способноста да се поврзат означените (ментален концепт, Европската Унија) со означеното(физички слика, ленти).

Архитектура, мода, театар уреди

 
Прада, Беверли Хилс, САД

Со својот Прада проект, Колхас се залага во обезбедувањето на архитектура за минливиот свет на модата. Централниот простор на продавницата Прада во Беверли Хилс е окупирана од страна на големи централни скали, прикажувајќи производи за самите купувачи. Идејата за продажба на бренд наместо маркетинг облека понатаму беше истакната во Прада продавницата на Бродвеј во Менхетен, Њујорк, , кои претходно биле во сопственост на Гугенхајм: знаците за музејот не беа отстранети во текот на снабдувањето со облека на новата продавница, така нагласувајќи ги просториите како културна институција.[15]

Канцеларија од 21 век уреди

Во моментот градежните простори на Колхас се во Кина:[се бара извор] големото централно седиште на зградата на телевизија во Кина во Пекинг и на новата зграда за Шенџен Берзата.

Колхас сега има главни канцеларии во Европа (OMA*AMO Ротердам), Северна Америка (OMA*AMO Архитектура PC Њујорк) и Азија (OMA Пекинг).

OMA Ротердам: седиштето работи на мастер план за Бела Град - област во Лондон; ревитализација на пристаништето и современиот музеј на уметноста во Рига, Кордоба Конгрес Центар во Шпанија; ревитализација на Меркати Генерали во Рим, архитектонски центар, канцеларии и домување во Копенхаген, новиот шеф на канцеларијата на Ротшилд Банка во Лондон и кулите во Ротердам и Хаг. Тие исто така работат на разни мастер планови во Холандија и Белгија и шопинг центри во Белград и Острава. Покрај тоа, канцеларија во Ротердам има голем број на активности во Блискиот Исток, вклучувајќи канцеларија и станбени кули и мастер планови во Дубаи, три мастер планови во Рас ал-Каима и неколку јавни згради во Катар. Со својата канцеларија во Ротердам Колхас исто така дизајнира и научен центар во Хамбург.

OMA Њујорк: канцеларијата во Менхетен на Колхас е водечка со Шохеи Шигемацу сега продолжува со дизајнирање на Корнел Универзитетот, улицата 111 Фрст, висок пораст на станбени згради и хотел во Џерси Сити.

OMA Пекинг: Во Азија, Колхас работи со својот тим на најголемиот проект до денес со 575 000 м2 централното седиште на зградата на телевизијата во Кина и Телевизијата Културен Центар (TVCC), двете завршени во Пекинг во 2008 година. Други проекти во завршена фаза се новата Шенџен Берза и станбена кула и станбен мастер план во Сингапур.

OMA има големо влијание врз многу студенти по архитектура и архитекти кои работеле во канцеларијата за време на нивната кариера. Архитекти како што се Бјорк Ингелс (БИГ), Жан Ганг (Студио Ганг), Амале Андраос и нејзиниот сопруг Дан Вуд се само некои од имињата на многу архитекти, кои работеле во канцеларија.

Погледи на природата и улогата на архитектурата уреди

Колхас се смета за еден од најважните архитектонски теоретичари и урбанисти на неговата генерација, кој во презентација на наградите на симпозиумот за високи згради и урбано живеење во 2013, рече: "Кога ја објавив мојата последна книга, "Content", во 2003 година, една глава е наречена "Убиј го облакодерот". Во суштина тоа беше израз на разочарување на начинот на кој типологијата на облакодерот се користи и применува. Јас не мислам дека има уште многу креативен живот останат во облакодерите. Затоа, јас се обидував да започнам поход против облакодерите во својата веќе неинспирирана форма." [16]

Личен живот уреди

Колхас беше во брак со Маделин Вриесендорп, уметник, која е мајката на неговите две деца, Чарли, фотограф, и Томас, режисер.[17] Неговиот придружник во моментов е Петра Блес, ентериерен и пејзажен дизајнер.

Награди уреди

Селектирани проекти уреди

 
МекКормик Трибјун Кампус Центар, Чикаго, САД
 
Каса де Музика, Порто, Португалија

Галерија уреди

Поврзано уреди

 • Современа архитектура
 • Koolhaas Houselife

Наводи уреди

 1. Moor, Wam de (13 March 2008). „Koolhaas, Anthonie (1912–1992)“. Biografisch Woordenboek van Nederland (холандски). Instituut voor Nederlandse Geschiedenis. Посетено на 14 May 2008.
 2. „Anthonie Koolhaas“. De Boekenweek (холандски). Архивирано од изворникот на 1 December 2008. Посетено на 14 May 2008.
 3. Anker, Eva van den. „Dirk Roosenburg“. Archipedia (холандски). Architectenweb. Посетено на 14 May 2008.
 4. Adams, Tim (25 June 2006). „Metropolis Now“. The Observer, Guardian Unlimited. London.
 5. Koolhaas, Rem (1978) Delirious New York: A retroactive Manifesto for Manhattan, Academy Editions, London; republished, The Monacelli Press, 1994, ISBN 1885254008
 6. „Rem Koolhaas Commissioned for Development of 111 First Street in Jersey City, N.J.“. BlueVerticalStudio. 18 September 2006. Архивирано од изворникот на 2007-12-11. Посетено на 2 November 2009. ...the commissioning of The Office for Metropolitan Architecture (OMA) of Rem Koolhaas, an internationally renowned architect, for development of 111 First St., in Jersey City, N.J.
 7. Interview with Dutch Architect Rem Koolhaas: 'The World Needs Europe'. Spiegel.de (30 October 2008). Посетено на 20 March 2014.
 8. Article in Irish newspaper Irish Times 16 October 2008
 9. http://www.archdaily.com/449282/happy-birthday-rem-koolhaas-2
 10. Koolhaas, Rem; Werlemann, Hans and Mau, Bruce (1994) S,M,L,XL, The Monacelli Press, New York, (2nd edition 1998) ISBN 1885254865
 11. Koolhaas, Rem et al. (2001) Mutations, Arc en rêve centre d’architecture, Bordeaux, ISBN 84-95273-51-9.
 12. Koolhaas, Rem; Chung, Chuihua Judy; Inaba, Jeffrey and Leong, Sze Tsung (2002) The Harvard Design School Guide to Shopping. Harvard Design School Project on the City 2, Taschen, New York, ISBN 3822860476
 13. Koolhaas, Rem et al. (2002) The Great Leap Forward. Harvard Design School Project on the City, Taschen, New York, ISBN 3822860484
 14. Koolhaas, Rem (2003) Content, Taschen, New York, ISBN 3822830704
 15. Anette Baldauf (2004) "Branded", in Learning from Calvin Klein, Umbau 21.
 16. „CCTV Headquarters Named Best Tall Building Worldwide“. Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH). 7 Nov 2013. Архивирано од изворникот на 2017-12-28. Посетено на 28 June 2016.
 17. Lubow, Arthur (9 June 2014). „Rem Koolhaas Is Not a Starchitect“. The W Magazine. Архивирано од изворникот на 2016-12-12. Посетено на 13 October 2015.