Добре дојде!

Здраво, Forbidden History, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!--Ehrlich91 (разговор) 18:25, 29 октомври 2020 (CET)

Благодарам за понудената помош. Искрено најмногу ми треба помош околу поставување слики и користење на правата лиценца за нив. Како се упдејтува слика со поголема резолуција и слични работи.Поздрав! --Forbidden History (разговор) 19:03, 29 октомври 2020 (CET)

БорциУреди

Здраво, забележав дека си започнал со уредувања на статии за борци од НОБ, но воведот не е согласно енциклопедиските насоки. Ете во категоријата Македонски партизани можеш да најдеш бројни примери како се започнува статија (пр. Алија Авдовиќ), а не како што го правиш досега. Те молам примени го тоа на идните, но изврши промени и кај досегашните статии. --Ehrlich91 (разговор) 19:32, 23 ноември 2020 (CET)

Ти благодарам на сугестијата и се извинувам на грешките. Те молам само објасни ми дали се мисли на почетниот воведен дел за некоја личност? Бидејќи кај многу од овие жртви, ја нема точната дата на раѓање или умирање, да би можел така да го оформам воведот како посочениот пример. За тие што имам така ќе постапам. Ти благодарам уште еднаш за помошта.--Forbidden History (разговор) 21:32, 23 ноември 2020 (CET)
Најмногу мислев на воведниот дел, односно да кажеш што биле, на пр. ХХХ (роден дата место-починат дата место) — македонски борец.... Ако ги немаш сите информации, нормално е, повеќе ми беше за делот што биле, бидејќи веднаш кажуваш кај се родени и слично, а сепак сме ние енциклопедија, треба да има вовед. --Ehrlich91 (разговор) 00:12, 24 ноември 2020 (CET)

СоветиУреди

Здраво, те молам да ги прегледаш моите промени направени на страницата Боте Боцевски и да те замолам истите да ги применуваш во статиите. Исто така, сите статии треба да имаат свои категории, како што јас ја додадов категоријата Македонски партизани во оваа статија. Поздрав и продолжи со уредувањето --Ehrlich91 (разговор) 20:24, 25 ноември 2020 (CET)

Ти благод--Forbidden History (разговор) 09:26, 3 декември 2020 (CET)арам на забелешката и укажаната помош. Колку што разбирам од промениве, веројатно се битни за да може да се автоматизираат некои процеси кои ги правите на стрнаиците, така? Ќе почнам најпрвин со корекции на постоечките.--Forbidden History (разговор) 10:39, 26 ноември 2020 (CET)
Сакав да почнам со Абдул Мемет - ама очигледно постои друга Предлошка што треба да се употреби (бидејќи нема датум на раѓање,туку само година),па тоа прави голема збрка кога уредувам, па да ми објасниш каде грешам?--Forbidden History (разговор) 11:30, 26 ноември 2020 (CET)
Едноставно само нема да ги внесеш тие податоци, туку само годината, задржувајќи ги линиите (објаснето тука). Инаку, ова се прави за да ги има категориите автоматски за родени и починати, но и за подобар естетски изгледа на самата статија. --Ehrlich91 (разговор) 11:53, 26 ноември 2020 (CET)
Ehrlich91 наидувам на проблем кога некоја личност е родена или починала во село и кога сакам да напишам с. Марино, Скопско - не сфаќам како треба да се искодира тој дел за да го прикажува во правилна категорија? Па ако може мало објаснување или линк од пример како да постапувам со такви статии? Благодарам.--Forbidden History (разговор) 09:10, 1 декември 2020 (CET)

>>Јас сакав и самиот да ти пишам за тој дел, вчера баш во некои поправав. Кога станува збор за села, најдобро оди со обично форматирање за врска (како Марино, Скопско). Не се направени категории како за градовите, бидејќи немало потреба. Воедно, само би те замолил кога имаш вакви случаи, најдолу да ставиш соодветно и категорија од тоа село, (пр. Категорија:Марино). Исто, смени кога имаш време и во претходните твои статии. --Ehrlich91 (разговор) 09:24, 1 декември 2020 (CET)

Ehrlich91 Јасно, ти благодарам. А, како е правилно да биде категоријата поделена, по село или можеби по околината Скопско? И уште нешто како да се линкуваат информациите од инфокутиите, само да употребам вакви загради за поимот кој го линкувам [ ]?--Forbidden History (разговор) 09:32, 1 декември 2020 (CET)
Категорија по село. За делот со инфокутија не те разбрав најдобро. Во принцип внатрешни врски во Википедија (значи кога поврзуваш една статија со друга постојна) се прават со две загради лево и десно (поим). --Ehrlich91 (разговор) 09:35, 1 декември 2020 (CET)
Ehrlich91 На пример нели во инфокутијата стои повторно Марино. Како треба да го впишам за да се појави како линк Марино?--Forbidden History (разговор) 09:38, 1 декември 2020 (CET)

Ehrlich91 ми треба нов совет:) Сакам да креирам статија која ќе вклучува голем список на луѓе (преку 500). Дали имаш некакви примери како може да се уредат и каква предлошка треба да повикам? За да не биде бесконечно скролање на статијата (инаку листата можеби ќе ја поделам на 15тина подгрупи. Ти благодарам--Forbidden History (разговор) 09:27, 3 декември 2020 (CET) >Најголем список што постои кај нас е тој за културното наследство, можеш тој да го видиш. --Ehrlich91 (разговор) 14:41, 7 декември 2020 (CET)

Ти благодарам Ehrlich91--Forbidden History (разговор) 15:02, 7 декември 2020 (CET)

Нови статииУреди

Здраво, гледам дека започнавте да создавате нови статии овде. Ова е убаво, но добра идеја е да проверите дали веќе се создадени такви статии и на други википедии и да ја поврзете вашата нова статија со постојните слични статии. Најчесто вакви статии се наоѓаат на Бугарската Википедија, но не само. Последен пример за ова е статијата за Димитар Берберовски, што јас ја поврзав со постоечката веке статија за него на бугарски јазик. Поздрав. Jingiby (разговор) 05:24, 9 јануари 2021 (CET)

Знаеш дека сум нов корисник и не знам што се и каде треба да поврзувам. А колку што гледам немаш ни ти ништо поврзано за Димитар Берберовски. Да не си се помешал со Димитар Беровски? Forbidden History (разговор) 08:40, 9 јануари 2021 (CET)
Провери пак - има врска. Му требе малце време. Иначе, правиш проба на GOOGLE на кирилица и на латиница и ако има ваква статиjа, одиш долу на статиjава на Македонски, каде пише: "на други jазици" и од таму праиш врската со статиjата на ответниот jазик. Jingiby (разговор) 09:19, 9 јануари 2021 (CET)
Повторно го кликнав линкот кој ми се појавува што ти си го направил и таква страна не постои (празна е).Можеш да го постираш тука линкот? Ти благодарам за информациите и насоките. Forbidden History (разговор) 10:08, 9 јануари 2021 (CET)
ОК, најдов на страницата подоле дека има некое поврзување. Зарем не треба горе да пипшува Димитар Берберовски наместо No label defined (Q12278222)? Затоа мислев едека е невалидна, празна страната?Forbidden History (разговор) 10:13, 9 јануари 2021 (CET)
На секоjа нова статиjа й треба малку време преди софтуерот да нагоди нов label Q..... и т.н. Софтуерот исто така следи автоматски дали има други вакви статии и ги поврзува со ответниот стар label Q....., но е можно да си нагоди и нов label, ако не разпознае постоечките статии со исто име. Jingiby (разговор) 10:42, 9 јануари 2021 (CET)
ОК, фала на инфо. Ќе пробам на наредно уредување. Forbidden History (разговор) 10:58, 9 јануари 2021 (CET)
Здраво, тоа што корисникот Jingiby сака да ти укаже е дека постои посебен проект „Википодатоци“, на кој се чуваат меѓујазичните врски. Проектот не е само тоа се разбира, но во почетно ниво добро е да знаеш да ги поврзуваш статиите со други, за кои веќе има статии на други јазици. За разлика од него, јас пребарувањето го правам врз основа на јазици на кои претпоставувам дека би го имало тоа, на пример ги проверувам бугарската, српската и/или англиската Википедија. Јас некои твои статии веќе поврзав. --Ehrlich91 (разговор) 18:11, 9 јануари 2021 (CET)
Да видов дека тоа го направи и ти и Кирил Симеоновски, најпрво мислев дека е некоја опција која админите можат да ја работат, пошто сепак е крослинкување со надворешни Википедии. Искрено не знам како да го направам,тоа но ќе пробам, при следна изработка на статија. Ти благодарам. Forbidden History (разговор) 18:18, 9 јануари 2021 (CET)

ИнфокутијаУреди

Здраво, најпрвин тебе отсега натаму само автоматски ќе ти се прифаќаат промените, бидејќи сметам дека имаш добри промени и нема потреба од администраторска проверка на секое твое уредување. Додека за инфокутииве, јас разгледувајќи сфаќам дека иако гласи Инфокутија за уметник внатре параметрите се дадени за Инфокутија за личност, па затоа има проблем. Не соодветствуваат параметрите (тоа се оние работи впишани лево од знакот = во самата инфокутија, вообичаено на англиски јазик). Треба да се изедначат параметрите внатре во шаблонот со тие прикажани на документацијата. Најдобро е да се користи општата инфокутија за личност. --Ehrlich91 (разговор) 14:53, 4 февруари 2021 (CET)

Во ред е тоа, јас само налетав на страницата работејјќи да ја збогатам со извори и видов дека не функционира. Па мислев ако некој ја креирал таа инфоркутија или кој ја направил нефукционална, да може некој од вас Админите да провери. Исто така она со книгите сеуште не функционира. Името и Презимето не се појавува во Наводите, мора да се одбере Име2 и Презиме2. Благодарам Forbidden History (разговор) 15:38, 4 февруари 2021 (CET)

Доделување на награда од 1lif1refУреди

Здраво Forbidden History, ви пишувам во врска со освоеното четврто место на уредувачкиот натпревар. Имено, како што си беше и наведено, за учеството во натпреварот следуваа награди, па така, наградата беше 2 илјади денари вредносен ваучер.

Мојата адреса е nikolamilosevski.wiki@gmail.com и таму можеме да разговараме во врска со предавањето на ваучерот. Поздрав, Dandarmkd (разговор) 12:49, 19 февруари 2021 (CET)

Ви благодарам на известувањето ќе ви испратам email. Поздрав Forbidden History (разговор) 18:56, 20 февруари 2021 (CET)

Земи учество во СИЕ Пролет 2021Уреди

Здраво, во периодот од 1 до 30 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2021“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.MediaWiki message delivery (разговор) 21:03, 3 април 2021 (CEST)

КатегорииУреди

Здраво, кога креираш нова категорија, важно е категоријата во која спаѓа таа да не ја ставаш со ознаките </nowiki><nowiki>. Двапати видов и го избришав тоа nowiki. Погрешната категорија ја избришав. Поздрав - Виолетова (разговор) 21:14, 22 април 2021 (CEST)

Ви благодарам, на корекцијата и упатството, јас нагледно ја уредував не го гледам тој дел </nowiki><nowiki>, но сега ќе ги искорегирам сите креирани подкатегории од моја страна. Патем, ќе може ли да ме посочите како можам некоја категорија да ја направвам да биде подкатегорија на некоја постоечка и како некоја постоечка категорија да стане подкатегорија на некоја нова категорија (која треба допрва да ја креирам)? Ви благодарам Forbidden History (разговор) 07:58, 23 април 2021 (CEST)
Посочената поткатегорија е избришана. Речиси секоја категорија е поткатегорија на некоја друга, поопшта категорија. Кога создаваш нова категорија, ѝ додаваш поопшти категории, со тоа новата категорија станува поткатегорија на тие што се додадени. п.с. Тагни ме другпат ако ми одговориш на твоја страница, дури сега го видов прашањето. Поздрав - Виолетова (разговор) 22:20, 22 јуни 2021 (CEST)
Ти благодарам за помошта. Сеуште не ми се јасни сите опции кога се креираат категориите. На пример како во новосоздадена категорија да венсам некоја што веќе постои. На пример фудбалери од Чаир, Фудбалери од Карпош и ако креирам категорија фудбалери од Скопје, како и тие и тие да станат дел од таа новосоздадена категорија? Благодарам Forbidden History (разговор) 16:11, 28 јуни 2021 (CEST)

Учесници во НОБУреди

Здраво, најпрвин секоја чест за стотиците статии кои ги создаваш за учесниците во НОБ :) Сакав само да те замолам истите учесници да ги вметнуваш во делот „Личности“ како родени или починати во статиите за селата. --Ehrlich91 (разговор) 13:23, 29 јули 2021 (CEST)

Ти благодарам. Да, сакам да ја завршам книгата и сите до еден ќе ги внесам во сите села (тоа и го имав во план). Сега за сега работам со сите партизани кои се родени во Скопје и Скопско или го дале животот во Скопско. При крај сум и потоа сите ќе ги внесам во соодветните села. Forbidden History (разговор) 13:40, 29 јули 2021 (CEST)
Одлично :) --Ehrlich91 (разговор) 21:35, 29 јули 2021 (CEST)