Бретања — полуостров, културен и административен регион во северозападна Франција. Најпрво како кралство, а потоа како војводство, Бретања била феудален посед на Кралството Франција. Бретања исто така се нарекува Мала Британија (за разлика од Велика Британија). Бретања е една од шесте региони каде што живее народ со келтско потекло.[1]

Бретања
Bretagne / Breizh
Знаме на БретањаГрб на Бретања
Гесло: Kentoc'h mervel eget bezañ saotret
"Подобро мртви одошто обесчестени"
Химна: "Bro Gozh ma Zadoù"
Местоположбата на Бретања (зелено) и административниот регион Бретања (темнозелена) во Франција (портокалова) и во Европската Унија
Местоположбата на Бретања (зелено) и административниот регион Бретања (темнозелена) во Франција (портокалова) и во Европската Унија
Country Франција
Најголеми населени места
Површина
 • Вкупна34.023 км2 (13.136 ми2)
Население (January 2007 estimate)
 • Вкупно4,365,500
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бретања се простира на полуостровот кој се наоѓа во северозападна Франција помеѓу Ламанш на север и на Бискајскиот Залив на југ. Нејзината површина изнесува 34.023 км2. Историската провинција Ова е поделена во пет одделенија: Finistère на запад, Côtes-d'Armor во северниот дел, Ille-et-Vilaine во северниот дел исток, Loire-Atlantique на југ исток и Morbihan во јужниот дел на Баскискиот Залив.

Историја

уреди
 
Регионот Бретања во XIV век

Најголеми градски центри

уреди

Религија

уреди

Бретонците се римокатолици.

Јазик

уреди
 
Застапеност на бретонскиот јазик во Бретања (2004).
 
Двојазични сообраќајни знаци во Кемпер напишани на бретонски јазик.

Францускиот е единствениот службен јазик во Франција. Двата регионални јазици (гало и бретонскиот) немаат официјален статус во државата, иако тие во извесна мерка се поддржуваат од регионалните власти во рамките на уставните ограничувања: бретонскиот е најзастапен во западниот дел, но може да се сретне и низ целата Бретања. Гало јазикот се зборува на истокот на Бретања.

Во јули 2008 година бил усвоен амандман на Уставот Франција со кој се вели дека регионалните јазици припаѓаат претставуваат француско наследство. Ова е значаен чекор во признавањето на Бретон и другите малцински јазици во Франција, меѓутоа, тоа со тоа на малцинските јазици не им се дадени повеќе права.

Околу 4500 до 5000 возрасни следеле вечерни курсеви за бретонски јазик во 2007 година. Во 1999 година било проценето дека бретонскиот јазик во семејствата го научуваат само 3% од населението.[2]

Бретонска музика

уреди

Со оглед на тоа што Бретања е област на големо келтски наследство, музиката, песните и игрите се многу слични на ирските. Како резултат на долговековната француска асимилација денес текстовите на бретонските песни во најгоем дел се на француски јазик.

Знаменитости

уреди
 
Мегалитите во Карнак

Бретања, како и други области каде живеат луѓе со келтско потекло, е дом на многу мегалитски споменици. Мегалитите може да се најдат насекаде на полуостровот. Најпознати се мегалитите кои се наоѓаат во близина Карнак. Целта на овие споменици сè уште е непознат.

Галерија на слики

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди