Долна Калифорнија

Долна Калифорнија е сојузна држава во Мексико. Зафаќа површина од 71,450 km2 и население од 3,337,543. Главен град е Мексикали.

Долна Калифорнија
Estado Libre y Soberano de Baja California
Држава
Слободна и суверена држава Долна Калифорнија
Знаме на Долна КалифорнијаАмблем на Долна Калифорнија
Амблем
Локација во Мексико
Локација во Мексико
Координати: 30°00′N 115°10′W / 30.000° СГШ; 115.167° ЗГД / 30.000; -115.167
ДржаваМексико
Главен градМексикали
Најголем градТихуана
Општини5
Создадена16 јануари 1952
Управа
 • ГувернерФрансиско Вега де Ламадрид
Површина
 • Вкупна71.450 км2 (27,590 ми2)
 12-та
Население (2013)
 • Вкупно3.337.543
 • Ранг14-та
 • Густина47/км2 (120/ми2)
 • Ранг19-та
Час. појасТихоокеански часовен појас (UTC-8)
 • Лете (ЛСВ)Тихоокеански летен часовен појас (UTC-7)
Поштенски број21, 22