Капсохор (Касандра)

село во Касандра, Егејска Македонија
(Пренасочено од Пефкохори)

Каспохор, денес Певкохорисело во Егејска Македонија, Република Грција и познато туристичко место на Касандра, првиот крак на Халкидик. Се наоѓа на источниот брег на кракот на 100 километри оддалеченост од Солун. Едно е од најпосетуваните места за Македонците кои летуваат во Грција. Населението брои 1.568 жители.

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди