Халкидик (округ)

округ во Егејска Македонија

Халкидик (грчки: Χαλκιδική, Халкидики) — округ во Егејска Македонија, денес дел од областа Централна Македонија во Грција. Опфаќа поголем дел од истоимениот полуостров Халкидик и се граничи со Солунскиот округ на север и монашката република Света Гора на југоисток. Административен центар е градот Полигеро, сместен во средиштето на полуостровот.

Халкидик
Περιφερειακή ενότητα Χαλκιδικής
Округ
Општини во округот Халкидик
Општини во округот Халкидик
Халкидик во Грција
Халкидик во Грција
Координати: 40°20′N 23°30′E / 40.333° СГШ; 23.500° ИГД / 40.333; 23.500
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
Админ. центарПолигеро
Управа
 • УправникЈоанис Јоргос
Површина
 • Вкупна2.918 км2 (1,127 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно104.702
 • Густина36/км2 (93/ми2)
Поштен. бр.63x xx
Повик. бр.237x0, 239x0
ISO 3166GR-64
Рег. таб.ΧΚ
Мреж. местоhalkidiki.gov.gr

Општини уреди

 
Карта со населени места на Округот Халкидик

Округот Халкидик се дели на 5 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди