Касандра (општина)

општина во Халкидичкиот округ, Егејска Македонија
Општина Касандра
Δήμος Κασσάνδρας
Dimos Kassandras - Central Macedonia.svg
Општината Касандра во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Халкидик
Гео. област: Халкидик
Население: 16 153 (2001)
Седиште: Валта
Нас. места: 36
Пошт. бр.: 630 77
Пов. бр.: 2399
Портал: kassandra.gr

Касандра (грчки: Δήμος Κασσάνδρας, Димос Касандрас) — општина во Халкидичкиот округ, Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е Валта (Касандрија). Сместена е на истоимениот полуостров, наречен и Палене.

Треба да се напомене дека постојат повеќе села што традиционално се сметаат за касандриски бидејќи принадлежеле на Касандриската епархија, но денес важат за солунски, бидејќи се значително поблиску до Солун, отколку до полуостровот. Најголемиот дел од местата во општината не се села во традиционална смисла, туку туристички места создадени во XX век.

Населени местаУреди

Општината е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Касандра и Палини по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица КасандраУреди

 
Византиската кула кај Метох Свети Павле.

Според пописот од 2001 г., општината Касандра има 10 269 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Валта (3166 жители)
 • град Валта (Κασσάνδρεια, Касандрија) (2801 жител)
 • село Елани (Ελάνη) (30 жители) новос. турист.
 • село Сани (Σανή) (66 жители) новос. турист.
 • село Сивири (Σίβηρη) (267 жители) новос. турист.
 • затвор „Ксенофонт“ (Φυλακές Ξενοφώντος) (2 жители)
 • Општински оддел Атито
 • село Атито (Άφυτος, Афитос) (1231 жител)
 • Општински оддел Каландра (750 жители)
 • село Каландра (Καλάνδρα) (665 жители)
 • село Буламација (Μπουλαμάτσια) (9 жители) новос. турист.
 • село Посиди (Ποσείδι) (76 жители) новос. турист.
 
Поранешната општина Касандра на картата на некогашниот округ Халкидик.
 
Етнографскиот музеј во Атито
 • Општински оддел Метох Свети Павле (2061 жител)
 • село Метох Свети Павле (Νέα Φώκαια, Неја Фокеја) (1721 жител) новосоздадено
 • село Пиргос Сани (Πύργος Σανή) (27 жители) новос. турист.
 • Каракалски затвор (Φυλακές Καρακάλλου) (12 жители)
 • Касандриски затвор (Φυλακές Κασσάνδρας) (301 жител)
 • Општински оддел Руски Метох (797 жители)
 • село Руски Метох (Καλλιθέα, Калитеја) (779 жители) новосоздадено
 • село Солина (Σωλήνα) (18 жители) новос. турист.
 • Општински оддел Касандрино (467 жители)
 • Општински оддел Пазаракија (594 жители)
 • село Пазаракија (Κρυοπηγή, Криопиги) (518 жители)
 • село Евдос (Εύδος) (24 жители) новос. турист.
 • хотел Касандра Палас (Κασσάνδρα Παλλάς) (22 жители) новос. турист.
 • село Левки Перистера (Λευκή Περιστέρα) (30 жители) новос. турист.
 • Општински оддел Фурка (1203 жители)

Општинска единица ПалиниУреди

 
Поранешната општина Палини на картата на некогашниот округ Халкидик.

Според пописот од 2001 г., општината Палини (Δήμος Παλλήνης) со седиште во Ханиоти има 5 884 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Ханиоти
 • село Ханиоти (Χανιώτης, Ханиоти) (968 жители)
 • Општински оддел Капсохор (1668 жители)
 • село Капсохор (Πευκοχώρι, Певкохори) (1665 жители)
 • село Левкес (Λεύκες) (13 жители) новос. турист.
 • село Панорама (Πανόραμα) (0 жители) новос. турист.
 • Општински оддел Паљури (826 жители)
 • село Паљури (Παλιούρι, Палиури) (788 жители)
 • село Ксина (Ξυνά) (17 жители) новос. турист.
 • село Свети Никола (Άγιος Νικόλαος, Агиос Николаос) (21 жител) новос. турист.
 • Општински оддел Полихрон
 • село Полихрон (Πολύχρονο, Полихроно) (1063 жители)
 • Општински оддел Света Петка (449 жители)
 • село Света Петка (Αγία Παρασκευή, Агија Параскеви) (361 жител)
 • село Лутра (Λουτρά) (88 жители) новос. турист.
 • Општински оддел Цапрани (910 жители)
 • село Цапрани (Νέα Σκιώνη, Неја Скиони) (889 жители)
 • село Фрама (Φράμα) (21 жител) новос. турист.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.