Полихрон
Полихрон is located in Грција
Полихрон
Полихрон (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Полихрон (грчки: Πολύχρονο, Полихроно) — село во Егејска Македонија, Република Грција и познато туристичко место на Касандра (Палене), првиот крак на Халкидик. Се наоѓа на источниот брег на кракот на 97 километри оддалеченост од Солун. Едно е од најпосетуваните места за Македонците кои летуваат во Грција. Населението брои 1.063 жители.

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди