Полихрон (грчки: Πολύχρονο, Полихроно) — село во Егејска Македонија, Република Грција и познато туристичко место на Касандра (Палене), првиот крак на Халкидик. Се наоѓа на источниот брег на кракот на 97 километри оддалеченост од Солун. Едно е од најпосетуваните места за Македонците кои летуваат во Грција. Населението брои 1.063 жители.

Полихрон
Полихрон во рамките на Егејска Македонија
Полихрон
Местоположба на Полихрон во Егејска Македонија
Полихрон на карта

Карта

Население 1.063 жит.
(поп. 2021)
Шифра во ЕЛСТАТ 1303020601
Полихрон на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди