ОФК „Београд“ е фудбалски клуб од Белград, Србија. Клубот настапува во Јелен Супер Лига, т.е. најјаката фудбалска лига во Србија.

ОФК Београд
Амблемот на ОФК Београд
Целосно име Омладински фудбалски клуб Београд
Основан 1 септември 1911
Распаднат
Стадион Омладински стадион
Капацитет 20000
Претседател Момчило Миниќ
Тренер Дејан Ѓурѓевиќ
Лига Јелен Супер Лига
2008/09 11ти
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја

уреди

ОФК Београд е оформен на 1 септември 1911 година под името БСК (Белградски Спортски Клуб). Во периодот од 1923 година кога за првпат се одржало фудбалското првенство, па до почетокот на 1941 година кога започнала Втората светска војна, клубот освоил пет шампионски титули. На 15 февруари 1945 година, клубот повторно продожил со својата дејност, но овој па под името Металец, кое ќе се задржи до 1950 година, кога повторно е вратено старото име БСК. Од 1957 година го добива денешното име ОФК Београд. За време на СФРЈ четири пати е освојувач на Купот на Маршал Тито, а најголем успех на евро сцената го постигнува во сезоната 1962/63 кога стигнува во полуфиналето на КПК (Купот на Победници на Куповите), каде е поразен од Англискиот тим Тотенхем, кој го освојува овој куп.

Стадион

уреди

ОФК Београд настапува на Омладински стадион кој се наоѓа во белградската населба Карабурма. Пред реконструкцијата во 2000 година, капацитетот на стадионот бил 28000 гледачи, а сегашниот капацитет е 20000 гледачи.

Успеси

уреди

Шампиони

  • 1930/31, 1931/32, 1932/33, 1934/35, 1935/36, 1938/39.

Куп победнци

Навивачи

уреди

Навивачите на ОФК Београд се познати како Blue Union (Сина Унија) и се оформени во 1994 година и се во пријателски односи со навивачите на ФК Вождовац од Белград, познати како Инвалиди Вождовац.

Македонци кои играат/играле во ОФК Београд

уреди

Надворешни врски

уреди