Фудбалски клуб Вождовац е професионален фудбалски клуб сместен во Вождовац, општина Белград, во Србија.

Стадионот на ФК Вождовац над трговскиот центар

Тоа се еден од ретките клубови во светот кои имаат модерен стадион на врвот на трговски центар, стадионот е изграден во 2012 година, а отворен во август 2013 година.

Клубот го носи прекарот „Змејови“. Тој доживеа мал успех во времето на Југославија, но станаа еден од најдобрите и најстабилните клубови во Белград во модерните времиња од независноста на Србија.

Името Вождовац потекнува од зборот Вожд што значи водач (буквално, „војвода“, „врховен војвода“), една од титулите што ги користел Караѓорѓе, водачот на Првото српско востание.

ИсторијаУреди

Клубот е формиран во 1912 година, под името СК Душановац и нејзиниот претседател, во таа година бил Данило Стојановиќ "Чика Дача" [1] кој исто така бил тренер во таа година. Клубот го добил името по Душановац, предградие во Белград каде што бил формиран. Првично тоа било клуб чии играчи и следбеници биле претежно ученици од Економската гимназија. По крајот на Првата светска војна клубот значително се подобрил, но никогаш не се изборил да биде во врвот како другите клубови: БСК Белград или СК Југославија.

Во 1929 година е преименуван во Вождовачки СК (Вождовачки спортски клуб). Главниот успех во тој период било освојувањето на II Лигата на Белградската фудбалска подасоцијација во сезоната 1933–34 и III Лигата на Белград во 1948–49. Во сезоната 1963-1964, тие ја освоија Српската републичка лига, потоа југословенската трета лига и се промовираа во Втората југословенска лига . Откако новиот терен на Црвена Ѕвезда во Белград , Маракана бил изграден помеѓу 1959–63 година, Вождовачки СК ги играл своите домашни натпревари на секундарниот терен на Маракана со трибини околу него.

Во 1973 година, друг локален клуб, Слобода Белград, формиран во 1953 година и шампион на Лигата на Белград во 1968 година, бил распуштен. Општинските власти одлучиле да го предадат теренот на Слобода на Вождовачки, кој потоа го променил своето име во ФК Вождовац . Првото големо достигнување било освојувањето на Купот на фудбалскиот сојуз на Белград во 1975 година. Во текот на следните три децении Вождовац се натпреварувал најмногу во пониските српски лиги, сè до сезоната 2003–04, кога ја освоиле српската лига Белград без ниту еден пораз, постигнувајќи промоција во српската прва лига, националниот втор степен.

На 28 јуни 2005 година, Железник го освоил Купот на Србија и Црна Гора, но поради финансиски проблеми се споил со Вождовац. Како резултат на тоа, Вождовац добил пристап до Првата лига на Србија и Црна Гора 2005-06, завршувајќи на третото место и се квалификувале за европските натпреварувања. Сепак, поради континуираните финансиски тешкотии по спојувањето, клупските челници одлучиле да не ја бараат лиценцата за европските натпреварувања.

Од отворањето на новиот модерен стадион во август 2013 година, клубот е еден од најстабилните во српскиот фудбал поради силно спонзорство од трговските фирми кои работат под/во рамките на стадионот. Директорите на клубот презеле модерен пристап за да создадат помлада база на поддржувачи со фокусирање на нов атрактивен пристап; создадена е модерна веб-страница за клубот, кој станал убедливо најатрактивен од сите клубови во српскиот фудбал, освен големите два белградски клуба, исто така бил дизајниран нов модерен грб кој го вградува прекарот на клубот со црвен змеј. Целта била да се разликува од повеќето други српски клубови кои или го носат името од комунистичката ера или нивната технологија за презентација е непријатна.[2]

Вождовац ја заврши сезоната 2019/20 на 8-то место под раководство на менаџерот Радомир Коковиќ кој бил отпуштен доцна во сезоната поради серија загуби, поранешниот играч Јован Дамјановиќ ја презел менаџерската улога и го одвел клубот до безбеден финиш на средината на табелата. Клучни играчи во сезоната 19/20 за клубот биле Немања Николиќ со 7 голови, Ален Масовиќ кој постигнал 5, Милош Стојчев кој исто така постигнал 5 гола, Марко Девиќ кој постигнал 4 гола и Јован Нишиќ кој постигнал 3 гола. Клучни дефанзивни играчи биле Стефан Хајдин, Ненад Цветковиќ, Немања Пејчиновиќ, Марко Живковиќ, голманите Марко Тркуља и Марко Илиќ и литванскиот интернационалец Јустас Ласикас кој беше импресивен на позицијата десен бек.

СтадионУреди

Стариот стадион Вождовац бил повеќенаменски стадион. Се користел најмногу за фудбалски натпревари и бил домашен терен на Вождовац, со капацитет од 5.780 гледачи. Бил урнат во 2011 година.

Вождовац своите домашни натпревари ги игра на стадионот Вождовац кој се наоѓа на четвртиот кат во трговски центар и ги исполнува сите прописи на УЕФА. Има 5.174 седишта, теренот е 24 метри над земјата додека највисоките трибини се 45 метри над земјата.

Стадионот бил отворен за првенствен натпревар против Јагодина во четвртото коло од Суперлигата на 31 август 2013 година. Тоа е исто така, прв натрпевар од Суперлигата што се играл на вештачка трева.[3]

ПоддржувачиУреди

ГрупиУреди

Организираните поддржувачи на ФК Вождовац се Инвалиди. Сепак, првата организирана група за поддршка била формирана во 1987 година и била наречена Вилењаци. Првично броеле околу 30 членови, главно поранешни и млади играчи од соседството. Заедно со Вилењаци се појавила уште една група по име Змајеви, што е истовремено и традиционалниот прекар на клубот. Вилењаци со текот на времето растеле, а често предизвикувале немири. Тие се потрудиле да бидат оригинални во поддршката. Пиротехничкиот огномет станал вообичаен начин за предизвикување прекин на натпреварот.[4]

Во 1989 година, на источната трибина на стадионот била формирана друга група по име Џеноес Јунајтед, а дотогаш Змајеви прифатиле да се приклучат на Вилењаци. Набргу потоа на западната трибина на Вилењаци им се придружиле и Џенова. Во сезоната 1989-90 била формирана друга група, Хасини Трафикари, именувана по поранешен играч на клубот, наречен Хаса. Првично формирани на јужната трибина, тие исто така завршиле со спојување со Вилењаци на западната трибина. Меѓутоа, кога мислеле дека групата е посилна од кога било, таа на крајот била распуштена.

Во 1990 година, била формирана нова група, која првично личела на улична банда отколку на фудбалски навивачи и била наречена Инвалиди. Во текот на 1990-тите групата постојано растела, а покрај фудбалот нивното присуство било забележано и на други спортски настани на кои клубот учествувал, пред се во женскиот ракомет. Очигледно најинспиративниот период за клупските навивачи бил периодот кога клубот се натпреварувал во највисоката лига. Денес групата се состои од околу 100 млади мажи.

ПријателстваУреди

Навивачите имаат силно пријателство со навивачите на ОФК Белград. Тие исто така имаат добри односи со навивачите на ЛКС Ломза.

ПочестиУреди

 • Српската републичка лига
  • Победници (1): 1963–64
 • Српска лига Белград
  • Победници (2): 2003–04, 2011–12

Актуелен тимУреди

Обновено на 15 октомври 2021[5][6]

 

No. Pos. Nation Player
1 GK   SRB Miloje Preković
3 DF   SRB Aleksandar Bogdanović
4 DF   SRB Ivan Ćorković
5 DF   MNE Miloš Milović
6 MF   SRB Filip Stanisavljević
8 MF   SRB Ivan Milosavljević
9 FW   SRB Miloš Stojčev
10 FW   SRB Aleksandar Stanisavljević
11 FW   SRB Dragan Perošević
12 GK   SRB Mihajlo Blagojević
13 MF   SRB Stefan Tešić
14 DF   LTU Justas Lasickas
15 DF   SRB Marko Mijailović
16 FW   SRB Uroš Vukašinović
No. Pos. Nation Player
17 FW   SRB Miloš Pantović
19 FW   MNE Nikola Vujnović
20 DF   SRB Nemanja Cvetković
21 MF   SRB Edin Ajdinović
23 FW   SRB Dragan Stoisavljević
24 MF   GRE Nemanja Milojević
25 MF   SRB Stefan Purtić
26 DF   SRB Stefan Jaraković
27 FW   GUI Sekou Keita
31 GK   SRB Miloš Krunić
33 FW   SRB Alen Mašović
35 MF   SRB Marko Ivezić
44 DF   SRB Stefan Hajdin

На позајмицаУреди

бр. Поз. Нација Играч
ДФ   СРБ Лука Јаковљевиќ (во Бродарац )
ДФ   СРБ Никола Савиќ (на ИМТ )
бр. Поз. Нација Играч
FW   МКД Марко Ѓорѓиевски (  Шкупи )

Други играчи под договорУреди

бр. Поз. Нација Играч
ДФ   СРБ Немања Вучиќ

Официјални лица на клуботУреди

Тренерски персоналУреди

Позиција Име
Менаџер Александар Линта
Помошник менаџер Марко Савиќ
Претседател на клубот Момир Вељковиќ
Спортски директор Јован Дамјановиќ
Генерален директор Милош Мирковиќ
Генерален секретар Никола Радивојевиќ

Значајни поранешни играчиУреди

Ова е списокот на играчи на ФК Вождовац со настапи во сениорската репрезентација:[7]

 • Душан Анѓелковиќ
 •   Стефан Бабовиќ
 •   Никола Бељиќ
 •   Душан Ѓокиќ
 •   Милош Колаковиќ
 •   Слободан Марковиќ
 •   Милош Михајлов
 •   Александар Пантиќ
 •   Дејан Раѓеновиќ
 •   Александар Живковиќ
 •   Марио Божиќ
 •   Владан Грујиќ
 •   Нермин Хаскиќ
 •   Душан Керкез
 •   Немања Супиќ
 •   Томе Китановски
 •   Дарко Божовиќ
 •   Дарко Булатовиќ
 •   Ѓорѓије Ќетковиќ
 •   Младен Кашчелан
 •   Адам Марушиќ
 •   Немања Николиќ
 •   Никола Вујновиќ
 •  Марко Девиќ

НаводиУреди

 

Надворешни врскиУреди

 1. Srbislav Todorović: "Football in Serbia 1896 – 1918", pag. 153
 2. „Vozdovac-Vesti“. fkvozdovac.rs (српски). 2020-07-30. Посетено на 2020-07-30.
 3. „Kako izgleda srpski fudbal na krovu tržnog centra“. Mondo Portal (српски). Посетено на 2020-05-06.
 4. „ИНВАЛИДИ ВОЖДОВАЦ | ИСТОРИЈА“ (српски). Архивирано од изворникот на 2020-06-22. Посетено на 2020-05-06.
 5. „First Team“. FK Voždovac official website. Посетено на 30 July 2020.
 6. „Licensed for the Serbian SuperLiga“. superliga.rs. Посетено на 7 October 2021.
 7. FK Voždovac at National-Football-Teams.com