Новачка парохија

парохија на МПЦ-ОА

Новачка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Атанасиј“ во селото Новаци. Парохиски свештеник е ереј Душко Груевски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Новаци, Добромири, Мегленци, Суводол, Паралово, Долно Орехово, Грумази, Гнеотино, Рибарци и Тепавци.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1][2] Можно е списокот да не е целосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“
(главна парохиска црква)
Новаци 1868  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“
(манастирска црква)
Новаци 2006  
Црква „Св. Никола“ Добромири 1886  
Црква „Св. Никола“ Мегленци 1880  
Црква „Св. Никола“
(манастирска црква)
Суводол 1931  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Паралово 1860  
Црква „Св. Ѓорѓи“
(манастирска црква)
Паралово 1860/1878  
Црква „Св. Филип“
(манастирска црква)
Долно Орехово 1993  
Црква „Св. Теодор Тирон“ Долно Орехово 1850  
Црква „Св. Никола“ Долно Орехово
Параклис „Св. Константин и Елена“ Долно Орехово
Црква „Св. Никола“ Грумази 1864  
Црква „Св. Никола“ Гнеотино 1862  
Црква „Св. Стефан“
(манастирска црква)
Гнеотино  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Рибарци 1862  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Тепавци 1767
Црква „Св. Архангел Михаил“
(манастирска црква)
Тепавци

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Новачка парохија“. Преспанско-пелагониска епархија.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 13-14. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди