Грумази

село во Општина Новаци


Грумази — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Грумази
Грумази is located in Македонија
Грумази
Местоположба на Грумази во Македонија
Координати 41°2′38″N 21°35′3″E / 41.04389° СГШ; 21.58417° ИГД / 41.04389; 21.58417Координати: 41°2′38″N 21°35′3″E / 41.04389° СГШ; 21.58417° ИГД / 41.04389; 21.58417
Општина Новаци
Население 15 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02033
Надм. вис. 1178 м
Грумази на општинската карта
Грумази во Општина Новаци.svg

Атарот на Грумази во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во средишниот дел на Општина Новаци, источно од градот Битола. Сместено е на јужната падина на Селечка Планина. Селото е планинско и е се наоѓа на надморска височина од 1.090 метри. Историја

ИсторијаУреди

Во XIX век селото е дел од Битолската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Грумази живееле 80 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Грумази имало 56 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002, селото брои 15 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 80[1] 56[2] 72 86 111 72 69 45 16 15

РодовиУреди

Грумази е македонско православно село, старо по постанок, првобитно лежело малку по североисточно од денешната местоположба.[5]

По податоците од 1956 година, родови во селото се:

  • Староседелци или доселеници со непознато потекло: Калешковци (5 к.) и Ричковци (5 к.) потекнуваат од двајца браќа, Ристе и Петре. Таткото им се викал Трајко. Го знаат следното родословие: Ѓорге (жив на 95 г. во 1956 година) Петко-Петре-Трајко, основачот на селото.
  • Доселеници: Митревци (1 к.) потекнуваат од селото Пожарско во Меглен (воденско). Од таму во 1926 година се иселиле во мариовското село Будимирци. Па по некое време преминале во Грумази.

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Селото е опфатено во изборното место бр. 168 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на општински објект на селото Долно Орехово. Во изборните места се опфатени населените места: Грумази, Долно Орехово, Врањевци, Паралово.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 66 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви[8]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.237
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 166-167.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди