Црква „Св. Ѓорѓи“ - Паралово

манастирска црква на Параловскиот манастир

Свети Ѓорѓи – манастирска црква на Параловскиот манастир.[1]

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°02′24.9″N 21°33′38.4″E / 41.040250° СГШ; 21.560667° ИГД / 41.040250; 21.560667
Место Паралово
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Завршено 1860/1878
Архитектонски опис

Историја

уреди

Црквата била изградена во 1860 или 1878 година, а се петпоставува дека на местото имало средновековна црква.[2]

Архитектура

уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез се наоѓа на западната страна и над него има празна ниша, а црквата има и спореден влез на јужната страна над којшто има ниша со фреска на којашто е насликан Свети Ѓорѓи. Непосредно до главниот влез се издига камбанаријата којашто е прилепена до западната страна на храмот. Таа е со квадратна основа и во горниот дел на јужната, западната и северната страна има по една отворена монофора. Влезот на камбанаријата се наоѓа на јужната страна, непсоредно до главниот влез на црквата, и над него има празна ниша. Објектот на црквата и камбанаријата во целост е обоено во бела боја и се покриени со кров од ќерамиди.

Црквата е сместена во посебен дел од дворот на манастирот до којшто се влегува преку порта над којашто има бакрорез на којшто е прикажан Свети Ѓорѓи како ја убива ламјата. Во непосредна близина на црквата има мал помошен објект.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Паралово Архивирано на 1 април 2023 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски

уреди