Црква „Св. Никола“ - Грумази

црква во Грумази, Битолско

Свети Никола или Воскресение Христово – главна селска црква во селото Грумази.[1]

Свети Никола/Воскресение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°02′58.4″N 21°34′58.4″E / 41.049556° СГШ; 21.582889° ИГД / 41.049556; 21.582889
Место Грумази
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола/Исус Христос
Завршено 1864
1980 (доградена)
2006 (обновена)
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа на неколку стотина метри северно од селото.

Историја

уреди

Црквата била изградена во 1864, по што била срушена во 1924, доградена во 1980 и целосно обновена во 2006 година.[2]

Архитектура

уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со осумаголна купола којашто има по една монофора на секоја страна и полукружна апсида на источната страна. Главниот влез на црквата се наоѓа на западната страна и над него има ниша со фреска во лоша состојба на којашто е насликан Свети Никола, а црквата има и спореден влез на јужната страна над којшто има ниша со фреска којашто е целосно оштетено и не може да се забележи што е прикажано на неа. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата има трпезарија и во него се сместени селските гробишта.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Грумази Архивирано на 1 декември 2021 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски

уреди