Црква „Св. Никола“ - Добромири

црква во селото Добромири

Свети Никола или Свети Талалеј – главна селска црква во селото Добромири.[1]

Свети Никола/Свети Талалеј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°04′07.7″N 21°27′13.4″E / 41.068806° СГШ; 21.453722° ИГД / 41.068806; 21.453722
Место Добромири
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола/Свети Талалеј
Завршено 1886
1926 (обновена)
1951 (обновена)
Живопис 2001
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата е сместена во непосредна близина на сретселото.

Историја

уреди

Црквата била изградена во 1886 година, по што била разрушена и обновена во 1926 година, а дообновена во 1951 година. Внатрешноста била зографисана во 2001 година.[2]

Архитектура

уреди

Градбата на црквата е правоаголна со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез на црквата е сместен на западната страна. Храмот има и спореден влез на јужната страна над којшто има ниша со застаклена фреска на којашто е прикажан Свети Талалеј. Непосредно пред главниот влез на црквата се издига камбанаријата којашто во горниот дел има по една отворена монофора на секоја страна. Внатрешноста на храмот е делумно зографисана, а во горните делови од ѕидовите се закачени ѕвезди, што ја симболизира небесната шир. Иконостасот има еден ред со икони над ѓаконските порти и царските двери, но бројни икони се закачени и во неговите долни делови.

Во дворот на црквата се наоѓаат селските гробишта и помошен објект.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Добромири Архивирано на 1 декември 2021 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски

уреди