Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Новаци

манастирска црква на Новачкиот манастир

Рождество на Пресвета Богородица – манастирска црква на Новачкиот манастир.[1]

Рождество на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°02′42.5″N 21°26′19.7″E / 41.045139° СГШ; 21.438806° ИГД / 41.045139; 21.438806
Место Новаци
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 2006
Осветување 13 јуни 2009
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Историја уреди

Црквата била изградена во 2006 година.[2] Осветувањето на храмот било извршено на 13 јуни 2009 година, на празникот Педесетница, од страна на Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар во сослужение со Епископот Хераклејски г. Климент, а на настанот присуствувал и говор одржал македонскиот премиер Никола Груевски.[3]

Архитектура уреди

Градбата на црквата е трикорабна и претставува крстокуполен храм со осум куполи.[2] Над средишниот дел од храмот се издигаат една голема и четири помали цилиндрични куполи, а секоја од нив има по осум монофори и е покриена со бакарна плоча. Црквата има и три странични куполи на западната, јужната и северната страна коишто исто така се покриени со бакарни плочи. Влезот се наоѓа на западната страна и над него има ниша со полукружен мозаик на којшто е претстсавена Богородица со Исус. На источната страна на црквата има полукружна апсида. Внатрешноста на црквата е зографисана, а мермерниот иконостас содржи икони само на ѓаконските порти и дрвените царски двери. На дел од мермерниот под во внатрешноста на црквата е насликана Ѕвездата од Кутлеш.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 13. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Новаци Архивирано на 1 декември 2021 г.“. Мој Роден Крај.
  3. Осветен нов манастирски храм посветен на Пресвета Богородица во с. Новаци“. МПЦ. 13 јуни 2009.

Надворешни врски уреди