Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Паралово

црква во селото Паралово

Успение на Пресвета Богородица – главна селска црква во селото Паралово.[1]

Успение на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°02′31.5″N 21°33′22.6″E / 41.042083° СГШ; 21.556278° ИГД / 41.042083; 21.556278
Место Паралово
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1860
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа на неколку стотина метри источно од селото, на возвишение коишто ѝ дава доминантна положба во однос на остатокот на селото.

Историја

уреди

Црквата била изградена во 1860 година.[2]

Архитектура

уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез се наоѓа на западната страна и над него има ниша со фреска во лоша состојба на којашто е претставена Богородица со Исус, а храмот има и спореден влез на јужната страна над којшто има ниша со фреска којашто целосно е оштетена и не е забележително што е прикажано на неа. Објектот е граден од варовник и е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата се наоѓаат селските гробишта и разрушен помошен објект.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Паралово Архивирано на 1 април 2023 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски

уреди