Црква „Св. Теодор Тирон“ - Долно Орехово

црква во селото Долно Орехово

Свети Теодор Тирон – главна селска црква во селото Долно Орехово.[1]

Свети Теодор Тирон

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°04′00.9″N 21°33′35.8″E / 41.066917° СГШ; 21.559944° ИГД / 41.066917; 21.559944
Место Долно Орехово
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Теодор Тирон
Завршено 1850
Архитектонски опис

Историја

уреди

Црквата била изградена во 1850 година.[2]

Архитектура

уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со многуаголна апсида на источната страна којашто е украсена со слепи ниши. Влезот се наоѓа на западната страна и над него има ниша со фреска во лоша состојба на којашто е претставен Теодор Тирон. Објектот во целост е обоен во бела боја и покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата, селските гробишта и помошен објект. Камбанаријата е со квадратна основа и претставува примитивна конструкција којашто се состои од четири бетонски столбови над коишто има пирамидален кров од ќерамиди.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Долно Орехово Архивирано на 1 декември 2021 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски

уреди