Црква „Св. Ѓорѓи“ - Рибарци (Битолско)

црква во селото Рибарци, Битолско

Свети Ѓорѓи – главна селска црква во селото Рибарци.[1]

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°01′01.9″N 21°27′51.1″E / 41.017194° СГШ; 21.464194° ИГД / 41.017194; 21.464194
Место Рибарци
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Завршено 1862
1936 (обновена)
1971 (обновена)
2000/2003 (обновена)
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа во крајниот западен дел од селото, на црковна тумба на највисокот место во селото.[2]

Историја

уреди

Црквата е изградена во 1862 година, била срушена за време на Првата светска војна, повторно изградена во 1936 година, а обновена во 1971 година.[2] Храмот за последен пат бил обновен во 2000/2003 година.[2][3]

Архитектура

уреди

Градбата на црквата е со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна којашто е украсена со слепи ниши. Главниот влез се наоѓа на западната страна, а црквата има и спореден влез на јужната страна над којшто има табла со податоци за изградбата на храмот. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со лимен кров.

Дворот на црквата е ограден со железна ограда и во него се сместени камбанаријата, селските гробишта и помошен објект. Камбанаријата има примитивен изглед и се состои од железен столб на којшто е врзано ѕвоното и е покриен со лимен кров.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Цркви“. Visit Pelagonia.
  3. Рибарци Архивирано на 1 декември 2021 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски

уреди