Тепавци

село во Општина Новаци


Тепавци (уште познато и како Теповци) — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Тепавци
Тепавци во рамките на Македонија
Тепавци
Местоположба на Тепавци во Македонија
Тепавци на интерактивна карта

Карта

Координати 41°0′0″N 21°34′0″E / 41.00000° СГШ; 21.56667° ИГД / 41.00000; 21.56667Координати: 41°0′0″N 21°34′0″E / 41.00000° СГШ; 21.56667° ИГД / 41.00000; 21.56667
Општина Новаци
Население 17 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 02115
Надм. вис. 750 м
Тепавци на општинската карта

Атарот на Тепавци во рамките на општината
Тепавци на Ризницата

Географија и местоположба Уреди

Тепавци се наоѓа во југоисточниот дел на Битолското Поле, односно јужниот дел на Општина Новаци од левата страна на Црна Река. Селото е ридско на надморска височина од 750 метри, а од градот Битола е оддалечено 23 километри.

Историја Уреди

 
На чешмата во Тепавци, јуни 1917

Во XIX век селото било дел од Битолската каза на Отоманското Царство.

Стопанство Уреди

Население Уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948396—    
1953454+14.6%
1961432−4.8%
1971303−29.9%
1981248−18.2%
ГодинаНас.±%
199143−82.7%
199444+2.3%
200225−43.2%
202117−32.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Тепавци живееле 354 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Тепавци имало 320 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година, селото брои 25 жители, сите Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 17 жители, од кои 16 Македонци и 1 Албанец.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 354 320 396 454 432 303 248 43 44 25 17
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови Уреди

Тепавци е македонско село.

Според податоците од 1953 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Мифковци (16 к.), Слабовци (6 к.), Радевци (1 к.), Бојковци (21 к.), Стрезовци (3 к.) и Мајловци (1 к.) потекнуваат од основачите на селото, кои биле 4 браќа, и кои се доселиле во XVIII век од околината на Корча во Албанија. Бојковци се делат на следните гранки Котевци, Димовци, Марковци, Романовци, Сиќировци и Цветковци; Орџановци (4 к.) доселени се однекаде, имаат роднини од Тепавци во Невеска, леринско, денес во Грција; Положановци (2 к.) доселени се од селото Полог.
 • Православен ромски род: Неделковци (1 к.) овде живеат од турско време, основачот на родот бил Ковач. Брачни врски одржуваат со православните Роми од другите села.[9]

Општествени установи Уреди

Цркви

Самоуправа и политика Уреди

Избирачко место Уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 166 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект. Во ова избирачко место е опфатено и селото Гнилеш.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 28 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости Уреди

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Од ова село иселеници има во Велесело (Ќутевци, Петковци и Кочовци), Брод (Велјановци), Долно Оризари (Моријовци), Балдовенци (Митревци), Бач (Тепаски). Околу 5 семејства до 1953 година се иселиле во Битола. Целосно се иселиле Пиперковци во Америка. Биле деленици од родот Бојковци.[9]

Наводи Уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.237
 3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. 9,0 9,1 Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски Уреди