КК ЦСКА Москва (руски: Баскетбольный клуб ЦСКА Москва) е руски професионален кошаркарски клуб од Москва, како дел од спортскиот клуб ЦСКА Москва.

ЦСКА Москва
Основан1924
Историја1924 - present
МестоМосква, Русија
Бои на клуботЦрвена и сина
         
ПретседателРусија Андреј Ватутин
ТренерЛитванија Јонас Казлаускас
Прваци6 Евролига
1 Тројна круна
24 во СССР
18 Суперлига
4 Куп на Русија
3 Куп на СССР
1 Северна лига
2 ВТБ

Клубот бил основан во 1924 година. За првпат клубот во првенството на СССР настапил под името ЦДКА или Централна куќа на Црвената армија во 1938 година. По крајот на Втората светска војна, ЦДКА учествувала во советското првенство и го освоила првото место. Во 1955 година клубот се викал ЦСК МО или Централен спортски клув на Министерството на одбраната. Денешното име клубот го добил во 1960 година. ЦСКА освоила три европски купа во 1961, 1963 и 1969 година.

Во 1969 година започнала ерата на Александар Гомелски, каде под негово раководство кое траело до 1980 година, клубот само еднаш не го освоил советското првенство во кошарка.

Во текот на советската ера, тимот го освоил 24 пати првенството а во текот на руската 17 пати како најуспешен кошаркарски клуб од Русија.

Трофеи уреди

 • Првенство СССР: 24
  • 1945, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1988, 1990
 • Суперлига: 17
  • 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010
 • Куп на СССР: 3
  • 1972, 1973, 1982
 • Куп на Русија: 4
  • 2005, 2006, 2007, 2010
 • Евролига: 6
  • 1961, 1963, 1969, 1971, 2006, 2008
 • Финале на Евролига: 11
  • 1961, 1963, 1965, 1969, 1970, 1971, 1973, 2006, 2007, 2008, 2009
 • Фајнал фор Евролига: 10
  • 1996, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010
 • Трипл круна: 1
  • 2006
 • ВТБ јунајтед лига: 2
  • 2008 (Промо куп), 2010

Состав уреди

КК ЦСКА Москва roster
Играчи Тренери
Позиција # Нац. Име Години Висина Тежина
PG 4   Теодосиќ, Милош &1000000000000003600000036 - <span="font-size:140%;">март 19, 1987(1987-03-19) 1.95 м (6 ст 5 ин) 95 kg (209 lb)
SF 5   Курбанов, Никита &1000000000000003700000037 - <span="font-size:140%;">октомври 5, 1986(1986-10-05) 2.03 м (6 ст 8 ин) 109 kg (240 lb)
PF 7   Лавриновиќ, Дарјуш &1000000000000004400000044 - <span="font-size:140%;">ноември 1, 1979(1979-11-01) 2.12 м (6 ст 11 ин) 120 kg (260 lb)
SF 8   Шишкаускас, Рамунаш &1000000000000004500000045 - <span="font-size:140%;">септември 10, 1978(1978-09-10) 1.98 м (6 ст 6 ин) 100 kg (220 lb)
SG 11   Мелија, Сами &1000000000000004100000041 - <span="font-size:140%;">февруари 7, 1983(1983-02-07) 1.98 м (6 ст 6 ин) 88 kg (194 lb)
C 12   Крстиќ, Ненад &1000000000000004000000040 - <span="font-size:140%;">јули 25, 1983(1983-07-25) 2.13 м (7 ст 0 ин) 109 kg (240 lb)
SG 18   Воронов, Евгениј &1000000000000003700000037 - <span="font-size:140%;">мај 7, 1986(1986-05-07) 1.93 м (6 ст 4 ин) 87 kg (192 lb)
PF 20   Воронцевич, Андреј &1000000000000003600000036 - <span="font-size:140%;">јули 17, 1987(1987-07-17) 2.07 м (6 ст 9 ин) 106.5 kg (235 lb)
PG 23   Швед, Алексеј &1000000000000003500000035 - <span="font-size:140%;">декември 16, 1988(1988-12-16) 1.98 м (6 ст 6 ин) 86 kg (190 lb)
C 24   Каун, Саша &1000000000000003800000038 - <span="font-size:140%;">мај 8, 1985(1985-05-08) 2.11 м (6 ст 11 ин) 113.4 kg (250 lb)
C 30   Соколов, Димитриј &1000000000000003900000039 - <span="font-size:140%;">јануари 21, 1985(1985-01-21) 2.14 м (7 ст 0 ин) 115.5 kg (255 lb)
PF 31   Хрјапа, Виктор (C) &1000000000000004100000041 - <span="font-size:140%;">август 3, 1982(1982-08-03) 2.06 м (6 ст 9 ин) 106.5 kg (235 lb)
PG 33   Понкрашов, Антон &1000000000000003700000037 - <span="font-size:140%;">април 23, 1986(1986-04-23) 2.00 м (6 ст 7 ин) 100 kg (220 lb)
SG 44   Гордон, Џемонт &1000000000000003600000036 - <span="font-size:140%;">март 16, 1987(1987-03-16) 1.94 м (6 ст 4 ин) 102 kg (225 lb)
Тренер
Помошен тренер/и

Легенда
 • (C) Капитен
 •   повреден

Roster • updated 2011-07-07

НАдворешни врски уреди