КК Реал Мадрид

КК Реал Мадрид (шпански: Real Madrid de Baloncesto) е шпански кошаркарски клуб од Мадрид, и една од дисциплините на мултиспортското друштво Реал Мадрид. Моментално се натпреварува во најсилната шпанска кошаркарска лига, АЦБ лигата, а меѓународно се натпреварува во Евролигата.

Реал Мадрид
Real Madrid Baloncesto logo.png
ЛигаАЦБ
Основан8 март 1931; пред 88 години
ИсторијаКК Реал Мадрид
(1931-денес)
СалаПалата на спортововите на покраината Мадрид
Сала Капацитет15,000
ЛокацијаМадрид
Бои на клубот              
ПретседателШпанија Флорентино Перес
ТренерШпанија Пабло Ласо
Прваци(10) Евролига
(1) УЛЕБ куп
(1) Куп Радивој Кораќ
(4) Куп победника купова
(5) Интерконтинентален куп
(35) Шпанско првенство
(27) Куп на Шпанија
(6) Суперкуп на Шпанија
Дресови
Kit body realmadrid1920h.png
Домашен jersey
Kit shorts realmadrid1920h.png
Team colours
Домашен
Kit body realmadrid1920a.png
Гостински jersey
Kit shorts realmadrid1920a.png
Team colours
Гостински


Клубот е основан во 1931 година и е еден од најсупешните клубови во Шпанија и во Европа со рекордни 35 титули во шпанското првенство, 27 купови и 10 титули во Евролигата.

ИсторијаУреди

КК Реал Мадрид е основан на 8 март 1931 година, како кошаркарска секција на фудбалскиот клуб Реал Мадрид.

ИграчиУреди

Реал Мадрид
Б 1   Фабиен Козер
КЦ 3   Ентони Рендолф
К 5   Руди Фернандес
П 7   Факундо Кампацо
П 8   Николас Лапровитола
КЦ 9   Фелипе Рејес  
К 14   Габриел Дек
КЦ 16   Усман Гаруба
К 17   Марио Накиќ
Б 20   Џејси Карол
Ц 22   Валтер Таварес
П 23   Серхио Љуљ
Ц 25   Џордан Мики
КЦ 33   Треј Томпкинс
К 44   Џефри Тејлор
Ц 50   Салах Межри
Главен Тренер:   Пабло Ласо
  - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер


НаводиУреди

Надворешни врскиУреди