Отвори го главното мени

Милано-Санремо 2011

(Пренасочено од Милано-Сан Ремо 2011)

Милано-Санремо 2011 беше 102-ро издание на Милано-Санремо, еднодневна велосипедска трка. Се одржа на 19 март на растојание од 298 километри и беше четврта трка во сезоната на светската турнеја.

Милано-Санремо 2011
Светска турнеја UCI 2011, трка 4 од 27
Milano-sanremo 2011.png
Рутата во 2008 - 2011
Детали за трката
Date 19 март
Растојание 298 км
Време 6h 51' 10" (43,486 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Метју Гос (Австралија) (ХТЦ-Хајроад)
Втор  Фабијан Канчелара (Швајцарија) (Леопард Трек)
Трет  Филип Жилбер (Белгија) (Омега Парма-Лото)
2010
2012

Трката ја освои возачот на ХТЦ-Хајроад Метју Гос, кој беше дел од групата од осум возачи кои се бореа за победата, во завршниот спринт.[1][2] Гос заврши пред возачот на Леопард Трек Фабијан Канчелара – победникот на трката во 2008 – и возачот на Лото-Судал Филип Жилбер, кој го комплетираше подиумот.[3]

ТимовиУреди

РезултатиУреди

НаводиУреди

  1. Гос ја освои првата австралиска победа на Милано-Санремо“, „Yahoo! Eurosport“, TF1 Group, 19 март 2011 (посет. 19 март 2011 г).
  2. „Поредок“ (PDF). Милано-Санремо. La Gazzetta dello Sport; RCS MediaGroup. конс. 19 март 2011. 
  3. Фицгералд, Мајкл. „Гос ги изненади фаворитите на Милано-Санремо“, „Yahoo!Eurosport“, TF1 Group, 19 март 2011 (посет. 19 март 2011 г).
  4. „Стартна листа“ (PDF). Милано-Санремо. La Gazzetta dello Sport; RCS MediaGroup. конс. 19 март 2011. 

Надворешни врскиУреди