Марчино — село во Општина Пробиштип.

Марчино
Марчино is located in Македонија
Марчино
Местоположба на Марчино во Македонија
Општина Пробиштип
Шифра на КО 21021
Марчино на општинската карта
Марчино во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Марчино во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1555 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект.[1]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 34 гласачи.[2]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  2. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди