Лучишта

село во Костурско, Егејска Македонија


Лучишта
Κερασώνα
Местоположба
Лучишта на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 6 (2001)
Надм. вис.: м
Геог. положба: 40° 21' 57" СГШ
21° 12' 59" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Лучишта (дијалектно: Лучишча; грчки: Κερασώνα, Керасона; до 1927 г. Λούτιστα, Лутиста[1]) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Рупишта од Костурскиот округ на Западна Македонија, Грција.

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди