Луври (грчки: Λούβρη, Луври) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 51 жител (2011).

Луври
Λούβρη
Луври is located in Грција
Луври
Луври
Местоположба во областа
Луври во рамките на Горуша (општина)
Луври
Местоположба на Луври во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°14′N 21°18′E / 40.233° СГШ; 21.300° ИГД / 40.233; 21.300
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000750000000750 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно51
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски уреди